Kopš Krievijas 2014.gadā īstenotās Ukrainai piederošās Krimas pussalas okupācijas un aneksijas Azovas jūras akvatorijā pie Kerčas šauruma - vietā, kur svētdien Krievija sagrāba trīs Ukrainas jūras spēku kuģus - ir izveidojies sava veida "melnais caurums". Krievija Azovas jūras akvatoriju pie Krimas uzskata par saviem teritoriālajiem ūdeņiem, tomēr gan Ukraina, gan starptautiskā sabiedrība Krimu un tai pieguļošo akvatoriju joprojām uzskata par Ukrainas teritoriju, vēsta Lielbritānijas raidsabiedrība BBC.
Kā sākās konflikts?
25.novembra rītā Ukrainas Jūras spēku bruņu kuteri "Berdjansk" un "Nikopoļ", kā arī velkonis "Jani Kapu" sāka ceļu no Odesas Melnajā jūrā uz Mariupoli Azovas jūrā. Tuvojoties Kerčas šaurumam no Melnās jūras puses, Ukrainas kuģus sagaidīja Krievijas robežsardzes kuģi, viens no kuriem dažas stundas vēlāk taranēja Ukrainas velkoni.
Ukraina saviem kuģiem palīgā esot nosūtījusi divus citus kuģus no Berdjanskas ostas Azovas jūrā, savukārt Krievija uz incidenta vietu nosūtīja militāros helikopterus "Ka-52" un kaujas lidmašīnas "Su-25". Pēc šā Krievijas soļa abi Ukrainas kuģi esot atgriezušies Berdjanskā.
Savukārt kuģi "Berdjansk", "Nikopoļ" un "Jani Kapu" palika Melnajā jūrā. Vēlāk noskaidrojās, ka Krievijas kuģi uz Ukrainas kuģiem ir atklājuši uguni, ievainojot vairākus jūrniekus. Krievijas specvienība sagrābusi Ukrainas kuģus, un tie kopā ar ekipāžām nogādāti Kerčā.
Maskava apsūdzēja Ukrainu, ka tās kuģi iebraukuši Krievijas teritoriālajos ūdeņos. Kijeva to noliedz, uzsverot, ka par savu kuģu braucienu iepriekš paziņojusi saskaņā ar starptautiskajiem kuģošanas drošības noteikumiem, tomēr Krievijas robežapsardzes kuģi veikuši klaji agresīvas darbības pret Ukrainas Jūras spēku kuģiem, iepriekš vēstīja LETA.