Astoņu gadu laikā no tādām smagām slimībām kā tuberkuloze, gripa un garais klepus Latvijā miruši 15 bērni jeb viena bērnudārza grupiņa. Viņus visus būtu varējušas pasargāt valsts apmaksātas vakcīnas, bet no šīm potēm mirušo bērnu vecāki aizspriedumu dēļ atteicās. Novembrī mokošā nāvē miruši divi nevakcinēti bērni, un nupat mediķi cēluši trauksmi.
“Bērna ķermenī plīst asinsvadi. Rodas asinsizplūdums galvas smadzenēs un acīs. Lūst ribas, un bērns pārstāj elpot,” bērnu infektoloģe un Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska intervijā Latvijas Televīzijai (LTV) apraksta 3 mēnešus veca nevakcinēta bērna nāvi, kas iestājusies garā klepus dēļ.
Kā skaidro Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), garo klepu ierosina baktērija, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Ar šo slimību galvenokārt slimo bērni 1-5 gadu vecumā, taču ar to var saslimt arī jaunieši un pieaugušie. Pret garo klepu, tāpat kā pret daudzām citām smagām slimībām, ir izgudrotas vakcīnas, kuras Latvijā ir iespējams saņemt bez maksas. Taču vecākiem ir tiesības neļaut bērnu vakcinēt, bet, kā skaidro SPKC un mediķi, lēmums atteikties no vakcīnām ir milzīga atbildība sava bērna priekšā.
Profesore Zavadska norāda: sava daļa atbildības gulstas arī uz mediķu pleciem. Ārstiem ir kārtīgi jāizskaidro vecākiem vakcīnu nozīmība un jāpastāsta, ar ko vecāki riskē, bērnus nevakcinējot. Līdzīgās domās ir arī citi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti, kuri nule vērsušies pie sabiedrības ar atklātu vēstuli.