Kataras šķietami politiska rakstura aiziešana no Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) ir izraisījusi plašas diskusijas par lēmuma ietekmi uz pasaules naftas un sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) cenām. Atsevišķi eksperti saka, ka ilgtermiņā LNG varētu maksāt arī lētāk.
Kas ir noticis?
3. decembrī Kataras enerģētikas ministrs Saads al Kaabi paziņoja, ka Katara no nākamā gada 1. janvāra ir nolēmusi pārtraukt dalību Naftas eksportētājvalstu organizācijā (OPEC). Savu lēmumu Katara pamato ar vēlēšanos likt lielāku uzsvaru uz dabasgāzes sektora attīstību, kurš minētajai Persijas līča valstij ir ārkārtīgi augstā līmenī. Katara jau pašlaik ir gan lielākā sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) eksportētāja, gan arī otrā lielākā dabasgāzes eksportētāja pasaulē (atpaliekot tikai no Krievijas). Pretēja situācija valda Kataras naftas sektorā.
Ziņu kanāls Al Jazeera ziņo, ka naftas resursus Katara pašlaik ražo tikai aptuveni 609 tūkstošu barelu dienā apmērā. Tas ir tikai aptuveni 2% no visu organizācijas valstu saražotā apjoma.
Salīdzinājumam – OPEC ietekmīgākā locekle un pasaules lielākā naftas eksportētāja Saūda Arābija pašlaik ražo aptuveni 11 miljonus naftas barelu dienā. Katara ir jau paziņojusi, ka pēc organizācijas pamešanas līdz 2024. gadam grasās palielināt savus saražotos dabasgāzes apjomus no 77 miljoniem tonnu gadā līdz 110 miljoniem tonnu gadā. Tomēr tā ir uzsvērusi, ka pilnībā arī neatteiksies no naftas produktu pārdošanas. Lai gan nenoliedzami, ka vēlēšanās vairāk fokusēties uz ekonomikas stiprajām pusēm ir loģiska, tomēr tas varētu arī nebūt vienīgais Dohas aiziešanas iemesls. Kā ziņu uzņēmumam Bloomberg norāda RBC Capital Markets LCC preču stratēģiskā analītiķe Helima Krofta, dabasgāzes sektora attīstība tomēr ir savietojama ar dalību OPEC.