Terorisma izraisītu nāves gadījumu skaits pasaulē pagājušajā gadā samazinājās par 27%, tādējādi sarūkot jau trešo gadu pēc kārtas, liecina jaunākais Ekonomikas un miera institūta (IEP) publiskotais Globālā terorisma indekss (GTI).
Terorisma izraisītu nāves gadījumu skaits pērn samazinājies trešo gadu pēc kārtas
Indeksā kopumā aplūkotas 163 valstis – 96 no tām situācija pagājušajā gadā uzlabojusies, bet 46 – pasliktinājusies, ziņo ASV raidsabiedrība CNN.
Vismaz viens terorismā bojā gājušais 2017.gadā reģistrēts 67 valstīs, salīdzinot ar 79 valstīm 2016.gadā, kas bija rekordaugsts līmenis.
Indeksā terorisms definēts kā nevalstiska spēlētāja pretlikumīga spēka un vardarbības lietošana vai draudi to lietot, lai sasniegtu politiskus, ekonomiskus, reliģiskus vai sociālus mērķus ar baiļu, spaidu vai iebiedēšanas palīdzību.
Ļoti strauji – par 52% - samazinājies bojā gājušo skaits teroraktos, ko sarīkojis džihādistu grupējums “Islāma valsts”.
Sīrijā un Irākā, kur “Islāma valsts” turpina zaudēt teritorijas, teroraktos nogalināto cilvēku skaits pērn samazinājās par attiecīgi aptuveni 1000 un 5000.
Neskatoties uz šo kritumu, Irāka un Sīrija joprojām ir starp terorisma visvairāk skartajām pasaules valstīm.
Starp desmit valstīm, kuras terorisms ietekmē visvairāk, ir arī Afganistāna, Nigērija, Somālija, Pakistāna, Ēģipte, Kongo, Centrālāfrikas Republika un Indija.
IEP ziņojumā arī uzsvērts, ka “Islāma valsts” arī 2017.gadā bija pasaulē nāvējošākā teroristu organizācija.
Eiropā teroraktos bojā gājušo skaits 2017.gadā samazinājās par 75%.
Tas skaidrojams ar to, ka “Islāma valsts” pozīciju vājināšanās ir mazinājusi grupējuma iespējas piesaistīt jaunu sekotājus un arī iespējas sarīkot jaunus teroraktus. Tajā pašā laikā Eiropā ir palielinājies finansējums un centieni terorisma apkarošanā.
Ziņojumā arī uzsvērts, ka terorisma finansiālā ietekme pasaulē pagājušajā gadā veidoja 52 miljardus dolāru, tomēr reālā terorisma ietekme uz ekonomiku ir krietni vien lielāka.
Ekonomikas un miera institūts arī uzsver, ka nopietnas bažas rada Rietumeiropā un ASV pieaugošā galēji labējā terorisma izplatība.
Periodā no 2013. līdz 2017. gadam Rietumeiropā un ASV kopumā reģistrēti 127 uzbrukumi, ko veikuši galēji labējas organizācijas un personas. Šajos uzbrukumos kopumā gājuši bojā 66 cilvēki.