Lietuvas gaisa spēku kapteinim Sergejam Pušinam (35) tās bija it kā gluži parastas ziemas medības, līdz viņš ievēroja sarkanu gaismiņu mirgojam cita mednieka kabatā. Tas izraisīja notikumu virkni, kas viņu noveda tiktāl, ka vairs nebija atpakaļceļa.
Stāsts aizsākās 2012. gada ziemā Šauļu rajona mežā Lietuvas ziemeļos. Mežu viņš pazina labi, jo bija te pavadījis savu bērnību, medījot un makšķerējot kopā ar vectēvu.
Tas noslēdzās piecus gadus vēlāk, kad Pušins tika notiesāts par spiegošanu Krievijas militārajam izlūkdienestam, ko pazīst ar saīsinājumu GRU.
Pušins ir viens no astoņiem cilvēkiem, kas Lietuvā arestēti un notiesāti par spiegošanu kopš 2012. gada. Pieci no viņiem ir izbijuši militāristi; viens – Pušins – ir virsnieks.
Tā vien šķiet, ka spiegu ķeršanā Baltijas valstis specializējušās: lietuvieši ķer militāro noslēpumu zinātājus, igauņi – augsta ranga virsniekus no pašu drošības dienestiem vai sīkus pierobežas kontrabandistus, kamēr latvieši ķer, kas nu patrāpās.
“Es neredzu nekādu lielu atšķirību stratēģijās, ko krievu izlūkdienests lieto, lai sasniegtu savus mērķus Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Vispirmām kārtām viņus interesē ar NATO saistīta informācija, nacionālo bruņoto spēku gatavība, industriāli tehnoloģiskā spiegošana, jutīga informācija par ES un iekšpolitiku. Vienīgais, kas atšķir Lietuvu, ir fakts, ka tā kopš 2004. gada ir NATO gaisa patrulēšanas misijas mājvieta,” saka Mariuss Laurinavičs, Viļņas Politikas analīzes institūta eksperts.