ASV bijušā prezidenta Džordža Herberta Volkera Buša nāve 30. novembrī iezīmē vērā ņemama politiska līdera aiziešanu. Lai gan viņš amatā atradās tikai vienu termiņu (4 gadus), viņa spēja paskatīties tālāk par politiskajiem reitingiem palīdzēja salīdzinoši veiksmīgi pārvarēt PSRS sabrukuma laiku un ievadīt ASV jaunā laikmetā. Diemžēl šī spēja nepiemīt pašreizējam prezidentam.
Kas ir noticis?
30. novembrī Amerikas Savienotajās Valstīs mūžībā aizgāja bijušais ASV prezidents Džordžs Herberts Volkers Bušs (tautā saukts arī par Džordžu Bušu vecāko), kurš amatā atradās no 1989. gada līdz 1993. gada sākumam. No 3. līdz 5. decembrim viņa zārks tika novietots Vašingtonas Kapitolija rotondā, kur no viņa atvadījās politiķi un vienkāršā tauta. Trešdien Vašingtonas Nacionālajā katedrālē norisinājās bēru dievkalpojums. Buša mirstīgās atliekas ir paredzēts guldīt Sv. Mārtiņa episkopāļu baznīcā, kur tās atradīsies ģimenes kapavietā, līdzās viņa aprīlī mirušajai sievai Barbarai.
Viņš un pasaule
Džordžs Bušs vecākais vadīja Amerikas Savienotās Valstis ārkārtīgi nozīmīgā pasaules vēstures posmā – laikā, kad sabruka PSRS (ar visām no tā izrietošajām globālajām sekām) un beidzās Aukstais karš. Savas prezidentūras laikā Bušs saskārās ar situāciju, kuras ietvaros pirmo reizi ASV pastāvēšanas vēsturē valstij nebija nopietna starptautiska pretinieka un bija jādomā, kā veidot jauno Vašingtonas ārpolitiku. Viņa laikā postpadomju telpā notika milzums krīžu un satricinājumu (piemēram, karš Piedņestrā, karš starp Armēniju un Azerbaidžānu, Gruzijas pilsoņu karš, tāpat arī trīs Baltijas valstu neatkarības atjaunošana un Berlīnes mūra krišana). Vienlaikus snaust neļāva arī notikumi Panamā un Irākā. Šajos divos gadījumos Bušs izvēlējās lietot ASV militāro spēku, kas daudziem lika prezidenta administrāciju salīdzināt ar pasaules policistiem. Tomēr būtiski tas, ka atšķirībā no viņa dēla – Džordža Volkera Buša (saukts arī par Bušu jaunāko) šīs militārās intervences bija relatīvi veiksmīgas un neizraisīja plašu amerikāņu sabiedrības kritiku. Gluži pretēji, daudzi uzskatīja, ka Bušs vecākais ir ārpolitiski ārkārtīgi veiksmīgs un ir spējis adekvāti vadīt Amerikas Savienotās Valstis cauri pārmaiņu lokiem. Tikai viņa nepārliecinošie panākumi iekšpolitikā neļāva viņam tikt ievēlētam uz otru prezidentūras termiņu, un 1992. gada vēlēšanās viņš zaudēja demokrātu kandidātam Bilam Klintonam.