Vīriešu intīmās veselības problēmas un padomi, kā tās risināt dabīgā ceļā

Eksperta padomi arī supermeņiem!
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: depositphotos.com

Intīmās veselības problēmas vīriešus parasti piemeklē vecuma posmā ap 40 gadiem, taču, savlaicīgi rūpējoties par vīrieša intīmo veselību, ir iespējams izvairīties vai vismaz mazināt prostatas problēmas, urīnceļu iekaisumu un impotenci. 

Gada farmaceite 2018, Ogres Apotheka aptiekas vadītāja Ilze Jaudzeme stāsta, kā izvairīties no delikātām saslimšanām un kā rīkoties, ja veselība nav bijusi pietiekami stipra.

“Vīrieši visbiežāk nepievērš pietiekamu uzmanību savai veselībai, kā rezultātā gadiem ilgi cieš no veselības problēmām, ko bija iespējams novērst. Piemēram, nepatīkamais prostatīts nav saistīts tikai ar prostatas veselību, to var iegūt, ilgstoši pavirši izturoties pret šķietami nesaistītām saslimšanām, piemēram, bronhītu, aizdegunes vai mandeļu iekaisumu. Joprojām bieži par vīrieša veselību vairāk domā sieviete, nevis pats vīrietis. Sievietes šajā ziņā nosacīti ir priviliģētākas, jo kopš bērnības vairāk mācītas rūpēties par sevi,” stāsta I. Jaudzeme.

Vīriešu intīmās veselības problēmas un padomi, kā tās risināt

Uretrīts

Uretrīts ir urīnizvadceļu iekaisums. To var izraisīt baktērijas, vīrusi, patogēnās sēnītes. Vīrieši ar urīnceļu iekaisumiem saskaras retāk nekā sievietes orgānu fizioloģiskā izvietojuma dēļ, taču arī vīriešu vidū tas ir pietiekami izplatīts.

Simptomi – sāpīga urinēšana, dedzinoša sajūta, nieze, smagākos gadījumos pat strutaini izdalījumi.

Lai izvairītos no uretrīta un mazinātu tā simptomus, ieteicams:

#1 Lietot zāļu tējas

Lai izvairītos no uretrīta, ieteicams dzert dažādas augu tējas, kuru sastāvā ir bērza lapas, miltenes lapas, pētersīļa sakne, kadiķa augi, pelašķa laksti, brūkleņu lapas, linu sēklas, kliņģerīšu ziedi un lupstāju laksti.

#2 Dzert sārmainus šķidrumus

Ieteicams sārmains šķidrums, piemēram, dzēstās sodas dzēriens, ko pagatavo, ¼ tējkarotes sodas šķīdinot 125–200 ml karsta ūdens, dzērienu atdzesē un dzer. Ķermeņa vide no skābas kļūs par sārmainu, un tas palīdzēs mazināt urinēšanas radītās sāpes. Kopumā dienā pastiprināti jālieto šķidrums – glāze ūdens vai tējas stundā, vismaz desmit glāzes dienā. Lielais šķidruma apjoms palīdzēs izskalot no urīnceļiem nelabvēlīgās baktērijas.

#3 Uzņemt C vitamīnu

Uretrīta gadījumā būtiski uzņemt C vitamīnu, tāpēc ieteicams lietot dzērveņu, brūkleņu, melleņu sulu, kam var pievienot klāt arī nedaudz ābolu sulas. C vitamīns aizkavēs baktēriju pielipšanu urīnceļu sieniņām un līdz ar to mazinās iekaisuma izplatību.

#4 Izmantot dabīgos antiseptiķus

Ieteicams atbrīvoties no nelabvēlīgajiem mikroorganismiem, lietojot dabīgos antiseptiķus, piemēram, eksotisko, bet efektīvo skudrkoka mizas ekstraktu.

#5 Ievērot higiēnu

Īpaši svarīgi rūpēties par personīgo higiēnu – regulāri mazgāties un valkāt kokvilnas veļu.

#6 Izslēgt no ēdienkartes sparģeļus, bietes un sarkano gaļu

Lai gan dārzeņi ir veselīgi un tos uzturā jālieto regulāri, uretrīta saasinājuma laikā ieteicams izvairīties no tādiem dārzeņiem kā sparģeļi un svaigas bietes, tomāti, zemenes, burkānu sula un citrusaugļi.

Tāpat nevajadzētu iekļaut ēdienkartē sarkano gaļu. Šo produktu sastāvā esošās vielas kairina urīnceļus. Tāpat saslimšanas laikā jāizvairās no alkohola un kofeīna lietošanas, tostarp melnās tējas.

Prostatīts

Prostatīts ir prostatas dziedzeru iekaisums (prostata – golfa bumbiņas lieluma dziedzeris, kas atrodas tieši zem urīnpūšļa), un tā ir viena no izplatītākajām vīriešu intīmās veselības saslimšanām.

Tā pazīmes ir sāpes dzimumloceklī un sāpīga, bieža urinēšana, kas savukārt rada nervozitāti, miega traucējumus un samazina dzimumfunkciju.

Prostatīta profilaksei ieteicams:

#1 Zāļu tējas

Veselībai vērtīgas būs gan mono tējas (to sastāvā ir tikai viena auga drogas), gan augu maisījumi, piemēram, brūkleņu lapas, parastās lazdas mizas un lapas, pētersīlis (laksts, sēklas, sakne), rudzupuķu ziedi, selerijas laksti, rietumu tūjas augu dzinumi, sila viršu ziedu laksti, bērzu lapas, nātres lapas un saknes, tīruma kosa, bārbeles augļi, rasaskrēsliņš, baltā nātre, vērmele, kumelīte.

#2 Dabīgie līdzekļi

Prostatīta profilaksei vērtīgi dažādi dabīgie līdzekļi, kas visbiežāk iekļauti uztura bagātinātājos un paredzēti vīrieša intīmajai veselībai. Piemēram, smalkzāģzobainā sabalpalma, tai piemīt antiseptiskas un urīndzenošas īpašības, tā spēj apturēt priekšdziedzera audu augšanu, pigeja jeb Āfrikas plūme, kuras miza samazina iekaisumu, pietūkumu, mazina biežo vajadzību urinēt. Visefektīvāk pigeja iedarbosies, lietojot to kopā ar nātres sakni. Tāpat ieteicams skudrkoks un kaķa nags (iegūts no liānas “nadziņiem”, ar kuriem tā pieķeras citiem džungļu augiem).

#3 Tomāti un citi košie dārzeņi, rieksti, sēklas

Vīrieša veselībai rekomendējams pārtikā lietot produktus, kas satur antioksidantus, piemēram, selēnu, cinku un citus. Ieteicams ēst daudz tomātu, īpaši termiski apstrādātu, piemēram, tomātu pastu, tvaicētus tomātus. Farmaceite uzsver, ka pirms tomātu izstrādājumu lietošanas uzturā ieteicams pārbaudīt to sastāvu, lai tajos nebūtu pārāk daudz sāls un citu garšas pastiprinātāju. Tomātus ieteicams ēst pat desmit porcijas nedēļā (viena porcija ~viena sauja jeb ~30 g). Tomātu lielākā vērtība – antioksidants likopēns. Tāpat daudz likopēna ir sarkano greipfrūtu, arbūzu un aprikožu sastāvā.

Ieteicams lietot dažāda veida dārzeņus – īpaši košos dārzeņus (sarkanā paprika, violetais kāposts, baklažāns), jo tiem piemīt antioksidatīva pretvēža iedarbība, un arī kāpostu dzimtas dārzeņus, piemēram, brokoļus, ziedkāpostus, jo tie satur vielas ar aizsargājošām īpašībām. Uzturā vairāk būtu jālieto rieksti un sēklas, piemēram, ik dienu vajadzētu apēst sauju negrauzdētu ķirbju sēklu – tās ir vērtīgs cinka avots. Ikdienas ēdienkartē būtu jāiekļauj arī produkti, kas satur omega-3,6 un 9 taukskābes, piemēram, zivis un linu eļļu, tās samazinās pietūkumu un iekaisumu.

#4 Mazāk sēdēšanas, vairāk kustību

Viens no lielākajiem prostatīta riskiem ir sēdošs darbs. Riska grupā ir biroja darbinieki, šoferi, arī tie, kuri savu brīvo laiku pavada pie televizora vai viedierīcēm. Ilgstoša sēdēšana nelabvēlīgi ietekmē asins cirkulāciju, bet tā – prostatas veselību. Lai veicinātu apasiņošanu, tāpat jāseko līdzi ķermeņa masai, jo liekais svars rada asinsvadu problēmas.

# 5 Samazināt vakarā uzņemtā šķidruma daudzumu

Prostatīts parasti negatīvi ietekmē miega kvalitāti, tāpēc īpaši ieteicams iespējami ierobežot pirms miega uzņemtā šķidruma daudzumu, lai mazinātu piecelšanās reižu skaitu.

# 6 Silta vanna

Kā palīglīdzekli var izmantot arī aptuveni 20–40 minūtes ilgu vannošanos siltā ūdenī. Šāda procedūra samazinās iekaisumu, atslābinās, taču jāatceras, ka silta vanna nav ieteicama akūtā gadījumā, kad slimība saasinājusies.

Prostatas adenoma

Adenoma, dēvēta arī par prostatas hipertrofiju vai hiperplāziju, ir labvēlīgs prostatas dziedzera audzējs. Tās simptomi ir līdzīgi prostatītam, un aizdomu gadījumā, lai noteiktu diagnozi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

”Prostatas adenomas profilaksei ieteicams ievērot tos pašus pasākumus, ko prostatīta gadījumā, bet papildus noteikti jāapmeklē ārsts, un ieteicams noteikt prostatas specifisko antigēnu, kas palīdz savlaicīgi konstatēt novirzes no normas,” stāsta Ilze Jaudzeme.

Tāpat farmaceite uzsver, ka pret prostatas veselību jāizturas nopietni, jo tās saslimšanas samazina potenci, kas ir ļoti svarīga vīrieša emocionālajai labsajūtai, kā arī palielina vēža saslimšanas risku.

Impotence

Impotence ir seksuālā mazspēja jeb dzimumsfēras funkcionālas dabas traucējumi, kuru cēlonis visbiežāk ir psihoemocionālais fons, pārlieku augsts stresa līmenis, depresija. Taču impotence var iestāties arī dažādu slimību rezultātā, piemēram, cukura diabēta, aterosklerozes (asinsvadu pārkaļķošanās), asinsrites traucējumu gadījumā, kad asinis ir pārāk biezas.

Negatīvas sekas atstāj nikotīns, jo tas traucē normālai asinsplūsmai, sašaurina mazās artērijas, un alkohols, jo tas ietekmē nervu sistēmas impulsu pārraidi, organisms pārlieku atslābst un alkohols izjauc hormonu veidošanās procesus.

“Impotences gadījumā svarīgi saprast tās cēloni. Ja pie vainas psiholoģiski un psihoemocionāli jautājumi, piemēram, problēmas darbā vai attiecībās, situāciju var atrisināt tikai konstruktīvā veidā, novēršot cēloni. Īstermiņā, protams, impotenci var šķietami novērst ar potenci uzlabojošiem medikamentiem, taču tas nav ilgtermiņa risinājums,” skaidro farmaceite.

Ieteikumi potences uzlabošanai

# 1 Augu tējas

Potences veicināšanai ieteicams dzert pļavas āboliņa, anīsa sēklu, burkānu sēklu, eleiterokoku, lupstāju, selerijas, sparģeļu un ženšeņ tējas. Labvēlīgu ietekmi atstāj arī divdaivu ginks, kas plašāk pazīstams ar nosaukumu ginkgo biloba, tā lapu tēja palīdz uzlabot perifēro asinsriti un līdz ar to arī dzimumlocekļa apasiņošanu.

# 2 Cinks

Potenci iespējams pastiprināt, uzņemot cinku, jo tas veicina testasterona veidošanos. Profilaktiskos nolūkos ieteicamā dienas deva ir 15 mg dienā.

#3 C vitamīns

C vitamīns saglabā asinsvadu elastību, tāpēc ir nozīmīgs potences uzlabotājs. Ieteicamā dienas deva ir 500 mg divas reizes dienā.

#4 Zivju un naktssveces eļļa

Organismu labvēlīgi ietekmē omega-3 taukskābes, kas atrodamas zivju, linsēklu un smiltsērkšķu eļļā. Tāpat ieteicama naktssveces eļļa, kas vairāk zināma kā preparāts sievietes intīmās veselības uzlabošanai, taču tā labvēlīgi ietekmē arī vīriešu intīmo veselību. Zivju eļļu ieteicams lietot pa divām tējkarotēm dienā, bet naktssveces eļļu pa vienam gramam trīs reizes dienā.

#5 Aminoskābes

Potences uzlabošanai var lietot arī aminoskābi arginīnu (L- arginīns, kas iekļauts uztura bagātinātāju sastāvā). Arginīns dod tonusu, kas pozitīvi ietekmē dzimumsfēras funkcionalitāti.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu