“Viņa zināja, ka man ir mazs bērns, bet nebrīdināja. Nekas mūsu attiecībās nebūtu mainījies, bet nedrīkst taču tā – nerēķināties ne ar savu, ne citu veselību.”
HIV/AIDS disidenti ir cilvēki, kas pilnībā noliedz imūndeficīta vīrusa eksistenci un apgalvo, ka infekcija ir farmācijas kompāniju izgudrojums, kura mērķis ir gūt peļņu no zāļu ražošanas, bet cilvēki mirst no slimībām, kas rodas medikamentu lietošanas rezultātā.
Daļa AIDS aktīvo noliedzēju, kas savas idejas propagandē sociālajos tīklos, melo, ka ir inficēti, lai gan patiesībā ir veseli. HIV inficētie, noliedzot ārstēšanos, nogalina paši sevi. Kad attopas – ir jau par vēlu.
Mana slimība - ko gribu, to daru
Par laimi, Latvijā disidentisms nav izplatīts, tomēr speciālisti, kas darbojas šajā jomā, sastopas ar cilvēkiem, kuri pauž noliegumu pret situāciju, kurā nonākuši. “Kad cilvēks saskaras ar smagu slimību, noliegums ir viens no aizsargmehānismiem. Tas attiecas uz visām slimībām, arī HIV,” stāsta organizācijas DIA+LOGS sociālo un HIV profilakses programmu vadītāja Agita Sēja.
Viņa uzsver, ka HIV disidentisms nav tas pats, kas noliedzoša attieksme. Arī izvēle informēt par savu veselības stāvokli apkārtējos vai ne nav saistīta ar disidentismu.
Disidentisms ir aktīva nostāja, bet noliegums saistīts ar bailēm tikt izstumtam no sabiedrības, psiholoģiskai nespējai pieņemt situāciju. Pētījumi rāda, ka 18% pacientu par savu HIV statusu nestāsta pat ģimenei, 24% nestāsta draugiem un 92% nestāsta darba devējiem. Vienlaikus šie cilvēki šausta arī sevi – 26-43% aptaujāto atzīst, ka HIV statusa dēļ jūtas vainīgi, mazāk pašpārliecināti, atsakās no attiecību veidošanas un sabiedrisku pasākumu apmeklēšanas.