Tērpies Ziemassvētku vecīša tērpā, kāds vīrs iesnaužas, sēdēdams lielveikalā Zimbabves galvaspilsētā Hararē, un nevienu tas nemaz neinteresē. Tuvojošos svētku noskaņojums īsti nevienam nav prātā valstī, kur kārtējā valūtas krīze spiež cilvēkus riskēt ar cietumsodu, lai iegādātos tādas pirmās nepieciešamības preces kā pārtika un medikamenti. Zimbabves iedzīvotāji darbojas ar vairākām valūtām vienlaicīgi, izmantojot arī melno tirgu. Savukārt Zimbabves valdība algas valsts sektorā strādājošajiem izmaksā ar tādiem maksāšanas līdzekļiem, kurus pēc tam pati atsakās pieņemt, vēsta aģentūra AP.
Neapmierinātība ar esošo situāciju Zimbabvē ir no jauna veicinājusi pret valdību vērsta noskaņojuma pieņemšanos spēkā - un tas vien tikai dažus mēnešus pēc prezidenta vēlēšanām jūlijā, kuras notika bez gandrīz par mūžīgo uzskatītā Zimbabves prezidenta Roberta Mugabes piedalīšanās un kuras tik daudzi zimbabvieši uzskatīja par jaunu sākumu.
Jaunais prezidents Emersons Mnangagava pasludināja Zimbabvi par atvērtu uzņēmējdarbībai, tomēr Zimbabves iedzīvotāji tagad arvien skaļāk jautā - kā?
Zimbabve šobrīd pārdzīvo smagāko ekonomisko krīzi kopš pilnīga ekonomikas sabrukuma pirms desmit gadiem, kad vietējā valūta tika likvidēta hiperinflācijas dēļ, kas pārsniedza vienu miljardu procentu.
Kopš tā laikā cenas Zimbabvē galvenokārt tiek izteiktas ASV dolāros. Tomēr valstī vērojamais ASV dolāru deficīts spiež valsts iedzīvotājus izmantot valdības izlaisto surogātvalūtu, kas tiek dēvēta par obligācijzīmēm, kā arī mobilo naudu, kas ir līdzekļi, kuri tiek elektroniski ieskaitīti cilvēku banku kontos.
Abi šie maksāšanas līdzekļi melnajā tirgū ļoti strauji zaudē savu vērtību attiecībā pret ASV dolāru.
Nopietnas problēmas rodas tad, kad Zimbabves iedzīvotāji mēģina izmantot šos divus oficiālos maksāšanas līdzekļus. Mazumtirgotāji, kas savus dolārus vēlāk novirza uz melno tirgu, pieprasa samaksu tikai dolāros. Savukārt citi tirgotāji nosaka divas cenas – vienu dolāros, bet otru mobilajā naudā.