Salīdzinot ar 2018. gadu, kad spēkā stājās nodokļu reforma, kas labvēlīgi ietekmēja ienākumu pieaugumu, nākamā gada 1. janvārī gaidāmās izmaiņas nodokļos būs nelielas.
Slikta ziņa smēķētājiem un grādīgo dzērienu cienītājiem
Akcīzes nodoklis nākamgad pieaugs tabakas izstrādājumiem. Savukārt 1.martā akcīze pieaugs alkoholiskajiem dzērieniem, taču izmaiņas būs mērenas. Piemēram, akcīze par vīnu pieaugs par septiņiem centiem uz 0,75 litru pudeli.
Latvijas Banka prognozē, ka kopumā cenu pieaugums varētu sasniegt gandrīz trīs procentus. Cenu virzību galvenokārt nosaka preču izejvielu cenas pasaulē, kā arī algu pieaugums Latvijā. Šogad algas „uz rokas” vidēji kāpušas par septiņiem procentiem, bet nākamgad šis kāpums varētu sasniegt 4-5% līmeni.
Runājot par izdevumiem, ekonomists uzsver, ka izdevumu izmaiņas galvenokārt noteiks nevis cenas, bet gan reālais patēriņš. Piemēram, šogad cenas varētu būt palielinājušās par aptuveni divarpus procentiem, bet patēriņš – par gandrīz pieciem. Mainoties prioritātēm, dažādām tendencēm un labklājībai, mainās arī patēriņa struktūra.
Nākamgad būs jūtamas izmaiņas no nodokļu reformas – ar nodokli neapliekamais minimums algām līdz 440 eiro mēnesī „uz papīra” būs 230 eiro (šogad – 200 eiro). Neapliekamais minimums netiks noteikts ienākumiem virs 1100 eiro mēnesī (šogad – 1000 eiro). No 200 uz 230 eiro pieaugs iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums par apgādājamo. Labas ziņas arī pensionāriem – ar nodokli neapliekamais minimums no 250 eiro pieaugs līdz 270 eiro.