Donalda Trampa lēmums par amerikāņu karavīru izvešanu no kara plosītās Sīrijas ir pārsteidzis daudzus. Ir skaidrs, ka tik ievērojamas valsts militārā aiziešana atstās būtisku ietekmi uz visu Sīrijas konfliktu. Portāls TVNET sniedz ieskatu trīs iespējamajos veidos, kā šis lēmums varētu ietekmēt konflikta attīstību.
Kas ir noticis?
Trešdien, 19. decembrī, ASV paziņoja, ka ir sākusi savu spēku izvešanu no Sīrijas. Amerikāņi šo lēmumu pamato ar faktu, ka teroristiskais grupējums «Islāma valsts» Sīrijā ir jau praktiski pilnībā sakauts teritoriāli un cīņu pret šo organizāciju ir iespējams pārnest jaunā fāzē. To raksturotu atbrīvoto teritoriju rekonstrukcija un radikalizācijas mazināšanas pasākumi. Būtiski, ka, neskatoties uz Trampa lēmumu, «Islāma valsts» kontrolē vēl arvien ir teritorijas Sīrijas un Irākas pierobežā.
Šobrīd Sīrijā atrodas aptuveni 2000 amerikāņu karavīru. Pārsvarā tie ir bāzēti valsts ziemeļos un ziemeļaustrumos un nodarbojas ar tā saucamo Sīrijas Demokrātisko spēku (SDF) apmācīšanu, kuros ietilpst gan kurdu grupējumu YPG/YPJ kaujinieki (ASV sabiedrotā Turcija tās uzskata par teroristiskām organizācijām), gan arī arābu un citu Sīrijas etnisko grupu spēki. Tomēr neliela daļa no amerikāņu spēkiem atrodas arī Irākas un Jordānijas pierobežā.
Veids Nr. 1: Ziemeļsīrijā pieaugs Turcijas ietekme
Pirmkārt, ir skaidrs, ka ASV militārās klātbūtnes samazināšana atvieglinās Turcijas darbošanos Ziemeļsīrijā. Īpaši teritorijās, kuras atrodas pie Turcijas dienvidu robežas. Tās Ankarai ir ārkārtīgi svarīgas jau minēto YPG/YPJ dēļ. Tas tādēļ, ka šiem grupējumiem ir spēcīgas saites ar Turcijā esošo Kurdistānas Strādnieku partiju (PKK), kura pret turku valdību izvērš atklātu bruņotu pretestību un tiek uzskatīta par draudu nacionālajai drošībai.