“Vecmāmiņ, tu taču vienmēr uz šejieni tā gribēji... Tu, mana mīļā vecmāmiņa, tagad vari priecāties par to, ka es atbraucu uz Rīgu, ka atbraucu uz Latviju,” savās atmiņās un pārdomās dalās Nadežda Kanušina - Sibīrijā dzīvojoša krieviete ar latviskām saknēm. Omska. Krievija. Sibīrija. Intervija notiek šķindošu trauku pavadībā – krūzēs tiek lieta aromātiska tēja, uz galda tiek liktas smalkmaizītes, konfektes un pīrāgi, ko vakara beigās saliks maisiņā un iedos mums līdzi.
“Ko jūs tur vilcienā ēdīsiet? Ņemiet, ņemiet, ceļā noderēs”.
Liekas, ka mēs esam ciemos pie radiniekiem, kurus sen neesam satikuši un pēc kuriem esam ļoti noilgojušies.
Pie galda – Andris Tupesis, Alla Zubkova, Ludmila un Nikolajs Ivanovi, Inna Evsejeva, Nadežda Kanušina un Jānis Minkevičs. Omskas Draudzības nams. Latviešu biedrība “Zvaigznīte”.
Divi jautājumi, ko kolēģi Latvijā mums lūdza uzdot Omskas latviešiem: kāpēc viņi neatgriežas Latvijā un ko, viņuprāt, Latvijas iedzīvotāji var pamācīties no Krievijā dzīvojošajiem latviešiem?
Omskas latviešu biedrības “Zvaigznīte” vadītājs Andris Tupesis ar lepnumu rāda jauno Latvijas pilsoņa pasi. Nesen stājās spēkā likums, kas ļauj represēto latviešu pēcnācējiem iegūt dubultpilsonību, nekārtojot eksāmenu.
“Pīrāgus ar biezpienu tomēr Latvijā prot pagatavot labāk nekā Krievijā, man šķiet,” sarunu iesāk Alla Zubkova. “Mana vecmāmiņa dzīvoja Jelgavā, māsa tagad Talsos dzīvo. Mēs esam no represēto ģimenēm – manu vecmāmiņu ar māti un mammas māsām izsūtīja uz Sibīriju. Viņām bija kādi 14, 15 gadi.”
Alla ir dzimusi Krievijā, uzskata šo valsti par savām mājām, tomēr par Latviju stāsta ar lielu mīlestību. “Padomju laikos mamma ļoti gribēja atgriezties Latvijā. Mans tētis – krievs – bija pret. Mēs tolaik regulāri braucām uz Latviju, toreiz problēmu nebija, jo nevajadzēja vīzas. Problēmas ar braukšanu sākās vēlāk. Tomēr tagad, paldies dievam, mēs ar Andri, kā represēto latviešu bērni, ieguvām dubultpilsonību,” viņa stāsta.