Lielbritānijas medijos nereti parādās informācija par plīvurpūcēm, kas sapinas lidojošajā objektā un aiziet bojā.
“Mehānisms, kā tas notiek, nav zināms, bet pūces lukturiem pielido pārāk tuvu, acīmredzot aiz ziņkārības, un aiziet bojā,” stāsta Vilnis Skuja.
Slīterē, Bažu purvā viņam nācies atrast pusmetru garu ar hēliju pildītu balonu zebras formā. “Tajā brīdī, kad grasāmies to smukumu laist gaisā, jāpadomā arī par mirkli, kad tas nokritīs un kļūs par atkritumu.” Iespējams, tas notiks pēc simtiem vai pat tūkstošiem kilometru un citādi, nekā iedvesmotie gaisa objekta laidēji iztēlojas. Skuja saka, ka Latvijā palaists balons varbūt gluži līdz Sibīrijai neaizlidos, bet netālu no tās gan varētu nosēsties.
Reiz Kolkā bija nosēdies balons, kas pa gabalu izskatījās kā miets ar baltu bumbulīti. Izrādījās, ka tas bija kādas Anglijas skolas klases gaisā palaists sveiciens. Tātad balons bija nolidojis tūkstošiem kilometru, līdz pārvērties drazā.
Savukārt pirotehnika, ko svētkos izšauj lielā vairumā, rada indīgu dūmu mākoni.
Tā ir tēma, par ko reti runā. Zaļo čukstus reti sadzird! Domāju, ka drīz par to ierunāsies aktīvāk.
"Profesionāli organizēta salūta laikā izmeši nonāk augstu gaisā un ar vēju tiek aizpūsti, bet sadzīves pirotehnika sprāgst zemu. Vielas, kas rodas sadegšanas rezultātā, ir kaitīgas. Rezultātā katrs pirotehnikas blīkšķis vairo vielas, starp kurām ir smagie metāli, un tas nevar neietekmēt vidi.”