Āfrikas kontinenta vidienē esošajā Centrālāfrikas Republikā (CĀR) atrodas ievērojamas zelta, urāna, naftas un dimantu rezerves, kuras ir vēsturiski piesaistījušas lielvaru uzmanību. Krievija šajā stāstā nav izņēmums un pēdējā laikā ir nonākusi pasaules uzmanības lokā ar centieniem vairot savu ietekmi arī šeit.
Kas īsti ir Centrālāfrikas Republika?
Pašā Āfrikas vidienē esošā valsts ir uzskatāma par vienu no pasaules nabadzīgākajiem nostūriem. Kopš neatkarības iegūšanas no bijušā koloniālā saimnieka – Francijas Republikas 1960. gadā, valsts ir piedzīvojusi pastāvīgu nestabilitāti. Tajā norisinājušies vairāki apvērsumi, vardarbības uzliesmojumi un kādreizējais valsts prezidents pat pasludinājis sevi par imperatoru. Tomēr situācija pēdējos gados ir kļuvusi dramatiska. 2012. gadā valstī sākās pilsoņu karš, kura rezultātā valdībai naidīgā nemiernieku koalīcija «Seleka» jeb «Alianse» ieņēma vairākas stratēģiski svarīgas pilsētas (tostarp valsts galvaspilsētu Bangi) un gāza tolaik pie varas esošo prezidentu Fransuā Bozizē. Tas izraisīja atbildes reakciju grupējuma «Anti-Balaka» veidolā, kas veica vardarbību pret neapbruņotiem iedzīvotājiem - musulmaņiem, savā rakstā norāda LSM ārpolitiskās analīzes rubrikas «Status Quo» autore Kitija Banele.
Ņemot vērā, ka «Seleka» pārsvarā sastāvēja no musulmaņiem, bet «Anti-Balaka» no kristiešiem, starptautisko sabiedrību pārņēma bailes par reliģiska konflikta iespējamību un genocīda risku. Tas savukārt iedrošināja gan Francijas, gan Eiropas Savienības, gan Dienvidāfrikas, gan ANO, gan arī Āfrikas Savienības militāru intervenci. Tiesa, pagaidām aktīva ir palikusi tikai ANO vadītā misija.