Migrācijas jautājumiem pievērsās arī “Attīstībai/Par!” politiķis Juris Pūce, kurš jaunajā valdībā pretendē uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu. Viņš sacīja, ka jaunajai valdībai jāveido valsts mēroga migrācijas politika.
“Jau pašlaik redzam, ka uzņēmumi to dara, piemēram, īrē darbiniekus no citām valstīm. Migrācijas politiku veidu uzņēmēji individuāli,” sacīja Pūce. Viņš norādīja, ka Latvijai jāstrādā pie augstākas produktivitātes veicināšanas.
Nozīmīga daļa darbaspēka Latvijā ir ar nepabeigtu vidējo izglītību. Cēsu pilsētas mērs Jānis Rozenbergs (JV) uzsvēra, ka ir svarīgi domāt, kā celt iedzīvotāju izglītības līmeni: “Tas nenotiks ātri. Jāveic popularizēšanas darbs, lai iedzīvotāji sāk apzināties, cik svarīga ir izglītība. Vēl viens svarīgs jautājums, pie kā strādāt jaunajai valdībai – reemigrācija.”
Investori atbildēja, ka reemigrantus nav grūti pievilināt ar darbu un labu algu. Lielākās problēmas rodas gadījumā, kad nepieciešama pārkvalificēšanās. Nereti rodas situācijas, kad dažādu šķēršļu – piemēram, birokrātisku iemeslu dēļ tas nav iespējams.
Uzņēmēji norāda, ka Latvijā problemātiska ir attieksme no valsts iestādēm, jo “pastāv pieņēmums, ka uzņēmēji tiek uzlūkoti kā potenciālie krāpnieki”.
Šādu noskaņojumu uzņēmēji jūt no Pilsonības un Migrācijas lietu pārvaldes un Valsts ieņēmumu dienesta (VID). Tiesa, VID pārstāve Dace Pelēkā noraidīja šādu apgalvojumu sakot, ka pēdējo gadu laikā dienests ir kļuvis daudz draudzīgāks pret uzņēmējiem. Tomēr šo negatīvo noskaņojumu izjūt arī investori.