Pēc teroristu uzbrukumiem Parīzē 2015. gada novembrī un četrus mēnešus vēlāk Briseles lidostā Beļģijā ieroču nēsāšanas atļauju skaits dubultojies. “Tas ir skaidrs signāls, kādēļ cilvēki šos ieročus iegādājās,” tieca Dukē.
Kopš 2006. gada Beļģijā ir ievērojami mainīti noteikumi, kas paredz stingrāku kontroli, iegādājoties ieročus. “Līdz 2006. gadam, ieroci varēja iegādāties, vienkārši uzrādot pasi,” atminas Sebastjens de Tomā, kuram Briselē pieder divas šautuves.
Tomēr tagad, lai Beļģijā iegādātos ieroci, nepieciešams iegūt speciālu atļauju, kuras iegūšanai nepieciešams iziet šaušanas teorijas un praktisko apmācību kursus, kas ilgst gandrīz gadu. Tāpat nepieciešams veikt psiholoģiskos testus.
Legālo ieroču tirgotāji gan norāda, ka katrs terorakts ietekmē valsts politiku šajā jautājumā.
“Tiklīdz notiek kāds terorakts, noteikumi kļūst stingrāki,” saka de Tomā. “Melnajā tirgū, nekas nemainās – tur noteikumu nav, un tā tas vienmēr arī būs”.
Pētnieki uzskata, ka kopumā Eiropa joprojām ir mierīgs kontinents – salīdzinot ar ASV, kur regulāri notiek dažādas apšaudes ar upuriem, Eiropā tādi uzbrukumi ir retums. Tas skaidrojams, ka psiholoģiski nelīdzsvarotiem cilvēkiem tikt pie ieročiem ir daudz sarežģītāk, nekā ASV. Taču tendences liecina - Eiropa bez ieročiem ir pagātne, jo iedzīvotāji turpina apbruņoties, un arī šis gads nebūs izņēmums.