Lai gan viduslaiki sen jau garām, tomēr mūžsenā prakse – asinsizliešana kaujas laukā par zelta maišeli - nekur nav pazudusi. 21. gadsimtā arī ir cilvēki, kuri dzenas pēc naudas un izvēlas strādāt algotņu mantinieku - privāto militāro kompāniju (PMK) labā. Kas īsti ir šie veidojumi un vai varam gaidīt arvien lielāku kara privatizāciju?
Kas īsti ir privātās militārās kompānijas (PMK)?
Lai gan definīcijas atšķiras, tomēr tās principā varētu aprakstīt kā kompānijas, kuras piedāvā militāros un drošības pakalpojumus (piemēram, personu aizsardzību, objektu apsargāšanu, nacionālo karavīru apmācību, kiberdrošības uzlabošanu u.c.) par attiecīgu samaksu un no savas darbības vēlas gūt peļņu. Tās nepieder valstij un (vismaz formāli) ir no tās neatkarīgas.
Iespējams, ka dažiem nāks prātā salīdzinājums ar seno laiku, viduslaiku un agro jauno laiku algotņiem, kuri bija gatavi atdot savu dzīvību par jebkuru, kurš piesolīja maišeli ar zelta monētām. Šāda asociācija, no vienas puses, nav pārāk tālu no patiesības. Galu galā gan algotņi, gan PMK ir uzticīgi tikai naudas dievam un savos motīvos vadās tikai pēc tā. Turklāt dažkārt tie izdzīvošanas un lielāku bagātību iegūšanas nolūkos apvienojās arī lielākās grupās. Tomēr, no otras puses, viduslaiku algotņi pārsvarā nebija tik organizēti. Tie nebija iekļauti kādā valstī oficiāli reģistrētos uzņēmumos, kuri maksāja tai nodokļus (lai gan daudzas no šīm kompānijām darbojas arī neoficiāli). Tāpat tie norādījumus un samaksu par savu darbu saņēma tieši no klienta, nevis no kompāniju vadības (tāpēc tiem arī salīdzinoši tika lielākā samaksas daļa), un pretstatā PMK, algotņi pārsvarā tika izmantoti tikai operācijām, kurās iespējama bruņota sadursme. Nemaz nerunājot par tādām 21.gs. ekstrām kā rakstveida līgumi par sadarbību, darbinieku aizsardzības tiesības un citi. Visbeidzot, ir vēl viena ārkārtīgi būtiska atšķirība. PMK oficiāli drīkst izmantot spēku tikai tad, ja tiem tiek uzbrukts. Savukārt, algotņi var to izmantot arī uzbrukuma nolūkos.