Bulings, trollings, difamācija, harasments, kibermobings. Visi šie jēdzieni, ienākuši apritē kopā ar interneta attīstību, būtībā apzīmē vienu - pazemošanu, ņirgāšanos, emocionālu vardarbību tiešsaistē. Un ne velti apzīmējumu ir tik daudz. Mobings kibertelpā uzņem apgriezienus. “Nospārdīšanai” tiešsaistē visvairāk pakļauti pusaudži un bērni.
2013. gads. Lielbritānija, Lesteršīra. “Ej un iedzer balinātāju!”, “Kaut tu saķertu vēzi!” - Hannai raksta vienaudži portālā ask.fm. Piektdienas pēcpusdienā vecāki 14 gadus veco meitu atrod viņas istabā pakārušos. Lai gan versijas par meitenes pašnāvības iemesliem ir vairākas, viena no tām saistīta ar meitenes aktivitātēm internetā.
2014. gads. Itālija, Citadele. 14 gadus veca meitene stāv uz pamestas viesnīcas jumta, solis tukšumā, un sīkais stāvs triecas pret asfaltu. Pirms dažām dienām viņa savā profilā sociālo komunikāciju vietnē ask.fm izlasīja komentāru: “Es ceru, ka kādu dienu tu pārgriezīsi savā rokā kādu svarīgu vēnu un nomirsi!”
Pēdējais meitenes ieraksts vēstīja: “Pietiek, stulbā pasaule.”
Starp citu, Latvijā tapusī vietne ask.fm tika saistīta ar vismaz vēl četru pusaudžu pašnāvībām Lielbritānijā, Īrijā un ASV.
Internets kļūdas nepiedod
Kopš tā laika sociālajos medijos ir ieviesti papildu drošības pasākumi, paplašinātas ziņošanas iespējas, plašākas pilnvaras piešķirtas atbildīgajām iestādēm. Neraugoties uz to, mobings internetā katru gadu pastiprinās. 2010. gadā Eiropā no bulinga tiešsaistē cieta 7% pusaudžu, bet šobrīd par psiholoģisku teroru internetā sūdzas jau 16% jauno eiropiešu. Latvijā ņirgāšanos un pazemošanu virtuālajā vidē piedzīvojuši 40% pusaudžu un bērnu, saka Centra “Dardedze” programmas “Drosme draudzēties” vadītāja Ilze Napolitano. 2018.gadā no visiem bērniem, kas zvanīja uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālruni par problēmsituācijām interneta vidē, 25% zvanīja tieši par emocionālas pazemošanas gadījumiem internetā.