Ja kāda valsts nākotnē hipotētiski varētu izaicināt ASV globālo ietekmi, tad tā noteikti varētu būt Ķīna. Tās iekšzemes kopprodukts pagaidām ir otrais lielākais pasaulē, un valsts nākotnes attīstība var ietekmēt mūs visus – arī Latviju. Lai noskaidrotu, kādas vēsmas mums sola Ķīnas varas pieaugums un vai no tā spēsim kaut ko iegūt, portāls TVNET intervēja Rīgas Stradiņa universitātes Ķīnas Studiju centra vadītāju un Latvijas Ārpolitikas institūta (LIIA) pētnieci Unu Aleksandru Bērziņu-Čerenkovu.
Latvijas sinoloģei Unai Aleksandrai Bērziņai-Čerenkovai Ķīna vienmēr ir bijusi tuva sirdij. Papildus Taibei pavadītām bērnu dienām un studijām Pekinā, Šanhajā un Fudaņas universitātē, jaunajai sievietei ir izdevies iemācīties ķīniešu valodu, kuru pasaulē uzskata par vienu no sarežģītākajām. Savu pieredzi Una ir spējusi likt lietā Rīgas Stradiņa universitātē, kur viņa pagaidām vada Ķīnas Studiju centru un nodod tālāk savas zināšanas ieinteresētajiem ķīniešu valodas studentiem. Šajā universitātē Una ir ieguvusi arī maģistra un doktora grādu politikas zinātnē. Vienlaikus viņa aktīvi sadarbojas arī ar Latvijas Ārpolitikas institūtu (LIIA), kur ir gan pētniece, gan arī «Jaunā zīda ceļa» programmas vadītāja.
Starp ķīniešiem un latviešiem lielu atšķirību nav. Mūs visus uztrauc gan mūsu bērnu izglītošana, gan veselība, gan arī mūsu valsts starptautiski, uzskata eksperte.
Ķīna mums ir salīdzinoši liela eksotika. Kā nonāci saskarsmē ar šo valsti un tās ārpolitiku?
Ar Ķīnu saskarsmē nonācu jau salīdzinoši agrā vecumā. Mana mamma ir Ķīnas vēsturniece un tulko tekstus no senķīniešu valodas. Tādējādi ķīniešu valoda mūsu mājās ir skanējusi vienmēr un hieroglifu jeb ķīnzīmju grāmatas ir mētājušās visapkārt.