20. janvāris šogad iekrīt svētdienā, gluži kā tas bija toreiz, pirms 28 gadiem, kad gan Rīgā, gan daudzviet citur Latvijā cilvēki pulcējās uz barikādēm. Viens no tā laika lieciniekiem ir Renārs Zaļais, Barikāžu muzeja vadītājs un bijušais Bauskas milicis, kurš šajā dienā svin arī savu otro dzimšanas dienu, jo Iekšlietu ministrijas apšaudes laikā viņu ievainoja OMON raidītā lode.
Renāram Zaļajam, gluži kā dzimšanas dienas gaviļniekam, telefons šajās dienās ir īpaši “karsts” – viņš saņem uzaicinājumus uz intervijām, sarunām un dažādiem ar barikāžu piemiņu saistītiem pasākumiem. Kā atzīst pats Renārs Zaļais, tas viņu tikai priecē, jo ir svarīgi, ka mēs kā sabiedrība barikāžu laika notikumus paturam dzīvā atmiņā un par tiem stāstām jaunākajām paaudzēm.
Barikāžu muzejs, kur notiek mūsu saruna, noslēpies Vecrīgas viducī, Krāmu ielā 3. Kā stāsta Renārs Zaļais, muzeja durvis ir vienas no senākajām Rīgā – tās ir aptuveni 200 gadu vecas –, un kā mēmas vēstures liecinieces tās sargā muzeja eksponātus.
Renārs Zaļais atzīst – dzīvojot Padomju laikā, ideja par neatkarīgu un brīvu Latviju likās kas pavisam neiespējams. Vien 1980. gadu otrajā pusē šī šķietami nemūžam nepiepildāmā ideja ļaužu prātos sāka ieņemt aizvien reālākas aprises. Trešās Atmodas laikā Renārs Zaļais pieņēma lēmumu pamest juriskonsultanta darbu Iekšlietu ministrijā un doties uz Bausku, jo ministrijas aparātā bija daudz cittautiešu, kas pret neatkarības idejām bija noskaņoti stipri negatīvi. Kā smejas pats Renārs Zaļais, pārceļoties uz Bausku un uzsākot darbu milicijā, viņam teju nācās pa jaunam mācīties rakstīt latviski, jo darbs ministrijā noritēja vien krievu valodā.