* Sasmacis gaiss un smaka
* Redzami tumši plankumi un riņķi
* Elpceļu iekaisumi un kairinājums
* Redzams pelējums un manāma pelējuma krāsa
Pamanot vai sajūtot pelējuma pazīmes, pirmais solis ir atrast pelējuma epicentru un ķerties pie darba. Sākumā novērs mitruma rašanās iemeslu – pie vainas var būt sūces, nepilnvērtīga izolācija vai ventilācija. Līdzko ir novērsts pelējuma avots, ķeries klāt pašas sēnes iznīcināšanai.
Viegliem pelējuma uzliesmojumiem, piemēram, nelieliem laukumiem, var izmantot vienkāršus dezinfekcijas līdzekļus. Pelējumam izmanto spēcīgus antibakteriālus un pretsēnīšu līdzekļus, piemēram, ūdenī atšķaidītu balinātāju, speciālus tīrīšanas līdzekļus, tējaskoka eļļu, ūdeņraža pārskābi vai balto etiķi. ja bojājumi ir plaši, jāķeras pie bojātā laukuma rekonstrukcijas. Lūk, kā to izdarīt.
Pirms sāc darbu, nodrošini sevi ar ekipējumu. Tev vajadzēs:
* Respiratoru vai sejas masku
* Ar ūdeni piepildītu pudeli ar izsmidzinātāju
* Otas lakošanai un krāsošanai
Sāc darbu, noklājot pelējuma neskartos laukumus ar plastmasas plēvi, un nostiprini to ar līmlenti. Liec uz sejas masku, bet rokās uzvelc cimdus. Ja ir iespējams, novieto pie logiem ventilatoru, lai nodrošinātu vēl labāku ventilāciju telpā.
Dažkārt pelējuma sakne stiepjas dziļāk nekā gaidīts, tāpēc uzmanīgi apskati paklājus, grīdas klājumu, ģipškartonu un izolācijas materiālus. Ja sēnes sporas ir izplatījušās dziļāk, nāksies vien skarto laukumu izņemt un to atjaunot.