Daudzos gadījumos valstīs, kurās tiek iegādātas diplomātiskās pases, ir īpaši saraksti ar diplomātisko pasu turētājiem, un tas ir rūpīgi glabāts noslēpums.
Viens no spilgtākajiem piemēriem ir 2016. gadā mirušais kazahu izcelsmes uzņēmējs Tengs Bunma, kurš ieguva Kazahstānas diplomātisko pasi un varēja ieceļot ASV, neraugoties uz apsūdzībām narkotiku izplatīšanā. Tāpat arī Kazahstānas pilsoņi Iļjass un Madina Hrapunovi, kuri bija Centrālāfrikas Republikas diplomātiskās pases turētāji – pret viņiem nevarēja uzsākt kriminālvajāšanu, neraugoties uz savām apsūdzībām par naudas izkrāpšanu 300 miljonu dolāru apmērā.
Pērn Komoru salās, kas atrodas Āfrikas dienvidu daļā, tika anulēti vairāki desmiti pasu, tostarp arī diplomātiskie dokumenti, kas izdoti vairāk nekā 100 irāņu biznesmeņiem. Daudzi no viņiem Komoru diplomātiskās pases iegādājās, lai apietu ASV noteiktās sankcijas.
Arī Gambija ir apsūdzēta līdzīgā diplomātisko pasu izdošanas sistēmā. Nelegālā pasu izdošanā apsūdzēts arī beļģu uzņēmums “Semlex Europe”, kas ir atbildīgs par biometrisko pasu izsniegšanu vairākās Āfrikas valstīs.
Organizācija “Transparecy Internation” paziņojusi, ka
“Sentkitsas un Nevisas, kā arī Sentvinsenta un Grenadīnas piedāvā pat atsevišķu pilsonības programmu, kas dod daudz priekšrocību bagātniekiem, viņi pat var darboties dažādu lielu organizāciju vārdā. Pasu ieguvēji it kā ir šo valstu pārstāvji Pasaules Tirdzniecības organizācijā, UNESCO un citur”.
1961. gada Vīnes konvencija, kas paredz diplomātisko attiecību regulējumu paredz, ka uz šo pasu turētājiem attiecas īpaša imunitāte – viņi drīkst pārvietoties bez ierobežojumiem, viņus nedrīkst nedz pārmeklēt, nedz arī aizturēt.