Starptautiskās sabiedrības uzmanība pagaidām ir pievērsta notikumiem Venecuēlā, kurā izveidojusies interesanta situācija. Vienlaikus pie varas ir divi prezidenti un regulāri norisinās masu protesti, kā arī nekārtības. Kāpēc kas tāds ir radies? Portāls TVNET ir apkopojis trīs galvenos iemeslus.
Kas ir noticis?
Trešdien, 23. janvārī, Venecuēlas parlamenta – Nacionālās asamblejas spīkeris Huans Gvaido pasludināja sevi par Venecuēlas prezidenta pienākumu izpildītāju un aicināja valsts iedzīvotājus protestēt pret Venecuēlas ilglaicīgo prezidentu Nikolasu Maduro. Šim aicinājumam tika arī atbildēts, un valsts galvaspilsētā Karakasā ielās izgāja desmitiem tūkstoši cilvēku. Vienlaikus Gvaido ir solījis sarīkot arī jaunas brīvas un pārskatāmas prezidenta vēlēšanas pēc kurām viņa pienākumu izpildīšanas termiņš beigtos. Starptautiskā sabiedrība jau ir sašķelta trīs nometnēs – Gvaido atbalstītāji, Maduro atbalstītāji un neitrālie dialoga atbalstītāji. Kā Venecuēla līdz šādai situācijai ir nonākusi?
Iemesls Nr. 1: Ekonomiskās problēmas
Venecuēla mūsdienās ir kļuvusi par vienu no pasaules ekonomikas sāpju bērniem. Valsts dzīvo ar katastrofālu budžeta deficītu, ikdienas dzīvei nepieciešamo preču trūkumu un milzigu inflāciju, kura šajā gadā draud pārsniegt jau 10 miljonu procentu atzīmi, ziņo Starptautiskais Valūtas fonds. Inflācijas un preču deficīta problēmas vienmēr visvairāk izjūt tieši vienkāršie iedzīvotāji, un arī Venecuēla šajā gadījumā nav izņēmums. LSM ārvalstu analītiskās rubrikas «Status Quo» autors Tils Indāns vēl savā 2017. g. marta rakstā norāda, ka