Smēķēšanai nav vietas modernajā, veselīgajā dzīves stilā. No kultūras parādības 20. gadsimta vidū tā reducējusies līdz kaitinošam, riebīgam ieradumam, tomēr pīpmaņu skaits nesarūk. Statistika liecina, ka Latvijā aizvien aptuveni 24% iedzīvotāju smēķē, ierindojot Latviju starp Eiropā vissmēķējošākajām valstīm, norāda Bezdūmu nozares asociācija (BNA).
Aptaujājot gan smēķētājus, gan tos, kas to nedara, noskaidrots, ka nesmēķētājiem visvairāk (79%) nepatīk smirdoņa telpā, kas neizbēgami ienāk līdzi smēķētājam uzreiz pēc pīpēšanas. Turpretī smēķētājiem pašiem sevī visvairāk (35%) nepatīk pēc dūmiem smakojošs apģērbs, atklāj Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS sadarbībā ar BNA veiktā aptauja.
Otra populārākā (69%) nepatika pret smēķētājiem ir cigarešu dūmi publiskās vietās. 54% nesmēķētāju ir nepatīkama pīpmaņu smakojošā elpa, mati un rokas. Smakojošas smēķētāju drēbes atzīmē 52% nesmēķētāju.
Visbeidzot 39% nesmēķētāju atzinuši, ka viņiem nepatīk krēpas, ko smēķētāji izspļauj uz ielas.
Vairāk nekā puse (51%) iedzīvotāju, kas nelieto ne tabakas izstrādājumus, ne citus nikotīnu saturošus produktus, atzīst, ka cenšas izvairīties no smēķēšanas zonām un pat izvēlēties ēdināšanas vietas bez tām.
“Rezultāti liecina, ka cigarešu dūmu radītās smakas nozīmi nesmēķētāji un smēķētāji vērtē ļoti atšķirīgi. Sanāk, ka viena ceturtdaļa iedzīvotāju pārējām trīs ceturtdaļām iedzīvotāju rada nepatīkamus apstākļus kā telpās, tā uz ielas, tikmēr pašus galvenokārt uztrauc savas drēbes,” saka SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.