Turpinot rakstu sēriju par privātajām militārajām kompānijām, portāls TVNET uzmanību pievērš ASV tik ļoti populārajam «Blackwater». Vašingtona ir to izvēlējusies iesaistīt tādos pasaules karstajos punktos kā Irāka un Afganistāna, taču tā ir arī bijusi spiesta saskarties ar tiesas procesiem par kara tiesību un cilvēktiesību pārkāpumiem. Kam šī kompānija pieder un kur to izmanto?
Kas ir «Blackwater»?
Līdzīgi kā jau minētā «Vāgnera grupa», «Blackwater» mediju telpā tiek pozicionēta kā privātā militārā kompānija (PMK). Principā no valsts neatkarīgs uzņēmums, kurš piedāvā militāros un drošības pakalpojumus (piemēram, personu aizsardzību, objektu apsargāšanu, nacionālo karavīru apmācību, kiberdrošības uzlabošanu u.c.) par attiecīgu samaksu un no savas darbības vēlas gūt peļņu. Tiesa, atšķirībā no «Vāgnera grupas», kura oficiāli neeksistē, «Blackwater» ir oficiāli pastāvošs uzņēmums, kurš maksā nodokļus. Turklāt tagad tas ir pazīstams ar nosaukumu «Academi» un ir daļa no «Constellis group» - lielas starptautiska līmeņa korporācijas, kurai ir biroji 11 valstīs – Afganistānā, AAE, ASV, Irākā, Alžīrijā, Kenijā, Saūda Arābijā, Mozambikā, Lielbritānijā, Tanzānijā, Nigērijā. Būtiski, ka šī kompānija («Academi» un izteikti tās priekšgājējs «Blackwater») ir kļuvusi par vienu no populārākajām ASV valdības izvēlēm situācijās, kad ir nepieciešami privātie drošības pakalpojumi.
Atšķirībā no «Vāgnera grupas» «Academi» arī neraksturo tādas oligarhijas un valdošās varas attiecības kā Jevgeņija Prigožina («Vāgnera grupas» de facto saimnieks) un Vladimira Putina gadījumā. Tā nav piesaistīta tikai Krievijas valdības darbībām un var darboties arī citu klientu interesēs. Tāpat atšķirībā no Krievijas «Academi» vismaz teorētiski nav garantēti jau iepriekš tai noteikti konkrēti ASV valdības kontrakti. To iegūšanai tā ir spiesta vismaz teorētiski sacensties ar konkurentiem – citām privātajām militārajām kompānijām. Tomēr tajā pašā laikā politiskais jumts noteikti ir arī tai.