Šonedēļ Kataras galvaspilsētā Dohā norisinājās ASV valdības sarunas ar teroristiskā grupējuma “Taliban” kaujiniekiem. To mērķis bija iztaustīt miera procesa iespējas Afganistānā. Sarunu noslēgumā ASV paziņoja, ka ir panākta vienošanās par provizorisku ietvaru miera izlīgumam. Tiesa, pagaidām vēl pastāv plašas diskusijas par vairākiem jūtīgiem jautājumiem. Piemēram par starptautisko spēku klātbūtni Afganistānā un talibu nevēlēšanos iesaistīties sarunās ar starptautiski atzīto Afganistānas valdību. Tādēļ pirms ilgtermiņa miera līguma panākšanas abām pusēm būs nepieciešams veikt nopietnu darbu.
Minētās miera sarunas ir būtiskākais diplomātiskais izrāviens ASV un «Taliban» attiecībās pēdējo gadu laikā. Fakts, ka amerikāņi šādās sarunās ir piekrituši iesaistīties pats par sevi parāda, ka Vašingtona ir nogurusi no bezgalīgās cīņas ar šo grupējumu un sākusi atzīt tā politisko ietekmi. Tas, savukārt, varētu pavērt ceļu uz mieru un iespēju amerikāņu karavīriem samazināt savu militāro klātbūtni vēl vairāk. Tiesa gan, ir jautājums cik ļoti amerikāņi varētu piekāpties grupējumam, kurš pieprasa to atbalstītās valdības gāšanu un pilnīgu distancēšanos no valsts iekšpolitiskajiem procesiem. Atbildi sniegs tikai laiks.
Šajā nedēļā pasaules uzmanība vēl arvien bija piesaistīta notikumiem Venecuēlā, kurā vēl arvien divi prezidenti – Nikolass Maduro un Huans Gvaido turpināja cīņu par varu. Tā vien izskatās, ka Maduro zaudē arvien lielāku starptautisko atbalstu, jo šajā nedēļā arī Eiropas Parlaments paziņoja, ka atzīst Gvaido par leģitīmo Venecuēlas prezidentu. Tāpat izskatās, ka viņš varētu arī jau plānot kā no valsts aizbēgt. Ir jau pienākušas ziņas par mistisku Krievijas lidmašīnu, kura ir nolaidusies valsts galvaspilsētā Karakasā. Venecuēlas politiķis Hosē Gverra jau ir paziņojis, ka tā ir domāta Venecuēlas zelta rezervju izvešanai. Tāpat politiskā riska analīzes kompānijas «Eurasia Group» direktors Ians Bremers ir izteicis pieņēmumu, ka Krievijas privātās militārās kompānijas «Vāgnera grupa» karavīri, kuri pagājšnedēļ ieradās Venecuēlā varētu tikt izmantoti, lai nodrošinātu Maduro veiksmīgu eskortēšanu.
Cīņa starp abiem prezidentiem noteiks Venecuēlas tālāko likteni. Ja pie varas paliks Maduro, valstī visticamāk, ka turpināsies iepriekšējā ekonomiskā politika, kuras rezultātā valstī ir sācies milzīgs bads un aptuveni 3 miljons iedzīvotāju Venecuēlu jau ir atstājuši. Savukārt, Gvaido uzvaras gadījumā pastāv iespējamība, ka kaut kas varētu mainīties (protams, ka simtprocentīgu garantiju nav nekad). Vienlaikus šāda konfrontācija palielina arī lielvalstu sadursmju risku, jo tā vien izskatās, ka Krievija, Ķīna un citi ASV naidīgie spēlētāji no Maduro atbalsta atteikties negrasās.