Zināms, ka pasaulē maz kas ir interesantāks un aizraujošāks par pagrabiem un slepenu gaiteņu līkločiem, kuros aizķērusies vēstures elpa un reiz norisinājušies mistiski un varbūt pat baisi notikumi. Zināms arī, ka nav jālien Ēģiptes piramīdās, lai atrastu šādas ejas un izbaudītu klaustrofobisku sajūtu dzītās tirpas joņojam pār muguru – tādu vietu pietiek arī Rīgā. Tieši tāpēc es nolēmu izpētīt ļaužu mistificētos gaiteņus zem Centrāltirgus paviljoniem, tomēr – kas par sasodītu vilšanos!
Sengrieķu mitoloģijā ir stāsts par briesmoni Mīnotauru - cilvēku ar vērša galvu – kurš dzīvoja pēc Mīnoja pavēles izveidotā labirinta centrā. Katrus deviņus gadus personīgu iemeslu dēļ Mīnojs šim briesmonim izbaroja septiņus Atēnu jaunekļus un jaunavas, līdz varonis Tēsejs lika punktu šiem šausmu darbiem un Mīnotauru novāca. Tēsejam, saprotams, palīdzēja daiļava Ariadne, iedodot viņam dzijas kamolu, kura pavediena viens gals bija jāpiesien labirinta ārpusē, bet pats kamols jāņem līdzi – zināms, lai neapmaldītos.
FOTO: PAZEMES EJAS ZEM RĪGAS CENTRĀLTIRGUS PAVILJONIEM
Lūk, pirms devos iekšā Centrāltirgus pazemes tuneļos, es iztēlojos, ka tur ir akurāt tāds pats Mīnotaura labirints. Es cerēju, ka nokļūšu drūmos, tumšos pagrabos, kur par gaismekli var kalpot vien aizdegta lāpa; es cerēju, ka eju līkločos mētāsies skeleti, bariem vien skraidīs žurkas, brēkās sazin kādi spoki, no griestiem sūksies ūdens, bet pašā viducī gaidīs Mīnotaurs, Tirguszaurs vai vismaz kāds baisāka paskata bezpajumtnieks. Ziniet, nepaveicās – sasapņojos par daudz.
Tātad, nav tur nedz labirinta, nedz tumsas, nedz spoku. Pat žurku neesot kopš 1980. gada. Vienīgie kauli, kas tur ir, ir svaigas cūku ribiņas un zivju asakas. Lāpas vietā kalpo tūkstoš lampu, bet briesmoņu vietā – Centrāltirgus darbinieku armādas. Turklāt, kā zināja stāstīt tirgus mārketinga un komunikācijas daļas vadītājs Aleksandrs Šuņins, kurš man kalpoja Ariadnes dzijas kamola vietā, no šo pašu gaiteņu grīdas var kaut pusdienas ēst – tieši tik rūpīgi izslaucīta tā ir.