“Ja vienošanās starp ES un Briseli tiks panākta, tad piezemēšanās nebūs tik sāpīga. Būs drošības spilvens, kas ļaus pārciest to izstāšanās brīdi. Muitā tiks dota iespēja vēl kādu brīdi pēc 2021. gada noslēgt iesāktos darījumus. Sāktās muitas procedūras būs iespējams noslēgt pēc ES muitas likumdošanas,” norāda Knoka.
Viņa norāda, ka Lielbritānijas uzņēmējiem līdz pārejas posma beigām būs iespējams pieteikties uz ES muitas kvotām, proti, samazinātiem tarifiem. Ja pārejas periods būs, tas ļaus noslēgt vēl papildu līgumus, kas dos labumus komersantiem abās pusēs.
Izmaiņas, ar ko jārēķinās ikvienam no mums
Izmaiņas skars arī parastos iedzīvotājus. Piemēram, pasta sūtījumu jomā – ar sūtījumu atmuitošanu jau pašlaik nodarbojas liels skaits muitnieku. Pēc “Brexit” sūtījumu skaits, kam būs jāiet cauri muitai, būs ievērojami lielāks.
Sūtījumus iedala nekomerciālos un komerciālos sūtījumos. Ja sūtījums tiek veikts par atlīdzību, tad tas uzskatāms par komerciālu.
“Komerciālā sūtījuma gadījumā – ja tā vērtība pārsniedz 45 eiro, tad jāmaksā muitas nodoklis, PVN un akcīzes precēm arī akcīzes nodoklis. Jārēķinās, ka arī dāvanas var tikt apliktas ar muitas nodokli,” skaidro Knoka.
Uz nekomerciālajiem sūtījumiem spēkā būs vairāk ierobežojumi, kurus būs jāņem vērā gan tiem, kas no Lielbritānijas sūta paciņas uz Latviju, gan tiem, kas no Latvijas sūta uz Lielbritāniju.
Nekomerciālos sūtījumos drīkst būt 50 cigaretes vai 25 cigarillas, vai arī 10 cigāri vai 50 grami smēķējamās tabakas. Tāpat tajos drīkst būt viens litrs stiprie alkoholiskie dzērieni, tostarp šampanietis un vīni, kā arī divi litri nedzirkstošā vīna. Tāpat atļauts sūtīt 50 gramus smaržu vai 250 mililitrus smaržūdeni, tualetes ūdeni un odekolonu.