Pēdējā laikā Ķīnas veiktā parādu lamatu diplomātija ziņu virsrakstos parādās arvien vairāk. Daudzas pasaules valstis draud nonākt Pekinas ietekmes sfērā tikai dēļ to milzīgajiem aizņēmumiem. Kā šāda situācija izveidojas un kāpēc parādu lamatu diplomātija ir tik efektīva?
Kas ir parādu lamatu diplomātija?
Īsumā definējot – to var uzskatīt par divpusējās diplomātijas ietvaros piekoptu praksi, kurā kāda valsts citai valstij aizdod naudu. Tomēr šo parādu noteikumi tiek veidoti tādi, lai tos būtu grūtības atmaksāt. Tas tiek darīts ar mērķi iegūt no šīs valsts kādus ekonomiskus vai politiskus ieguvumus un principā palielināt savu ietekmi. Izdevums The Economist norāda, ka Ķīnas gadījumā šī stratēģija ir sekojoša: Kad valstis nonāk situācijā, kad tās vairs nespēj pildīt savas saistības, Ķīna turpina šīm valstīm piedāvāt dažādus atvieglojumus vai pat daļēju parādu norakstīšanu apmaiņā gan pret politisku ietekmi gan arī stratēģiski nozīmīgiem aktīviem vai «iespējām».
Kāpēc Ķīnai to izmantot?
Principā šādu pieeju var uzskatīt par sava veida maigāku instrumentu ar kura palīdzību palielināt valsts ietekmi pasaulē. Tas ir daudz smalkāks veids par bruņota spēka pielietošanu un bruņošanos, kuri nereti izraisa apkārtējo valstu tramīgumu un liek veidot kādu atbildes reakciju (nereti bruņotu) un var arī novest pie bruņota konflikta. Ja mēs uzskatām, ka ietekme ir spēja kādam likt darīt to, ko tu vēlies, tad daudz izdevīgāk ir ja nav jāizmanto spēks (vai draudi izmantot spēku), bet gan valsts pati atdodas tavās rokās. Ja tādas valstis kā Šrilanka nespēj nomaksāt parādu un piešķir Ķīnai 85% daļu 99 gadu līgumā par tiesībām nomāt stratēģiski svarīgo Hambantotas ostu valsts dienvidu daļā, tad nav nekādas vajadzības žvadzināt ieročus. It īpaši tāpēc, ka pastāv iespēja, ka Pekina to nākotnē varētu arī izmantot savu zemūdeņu notauvošanai. To tā Šrilankā ir darījusi jau 2014. gadā.