Arābijas pussalas vidienē, Saūda Arābijā, ir nofotografēta ballistisko raķešu ražošanai vajadzīgā infrastruktūra. Tas rada aizdomas, ka valsts mēģina attīstīt šādu ieroču ražošanas spējas. Vai potenciāli var tikt iegūti arī kodolieroči?
Kas ir noticis?
Janvāra beigās ziņu aģentūra Associated Press (AP) ziņoja, ka ASV privātajai zemeslodes fotografēšanas kompānijai «Planet Labs, Inc.» piederošais satelīts Saūda Arābijā ir nofotografējis šķietami slepenus militāros objektus, kuri izskatās pēc ballistisko raķešu degvielas ražotnēm un vietas, kur var tikt izmēģināti minēto raķešu dzinēji. Abi šie objekti atrodas Alvatahas militārajā bāzē aptuveni 200 kilometrus no galvaspilsētas Rijādas. Fotografēšanu veica Midlburijas Starptautiskā institūta pētnieki, kuri, pēc pašu vārdiem, atklājuši objektus pavisam nejauši.
Interesanti ir tas, ka Saūda Arābija jau ilgstoši ir kritizējusi tās galveno reģionālo sāncensi Irānu par ballistisko raķešu ražošanu, bet šādas ražošanas infrastruktūras attīstība liek domāt, ka Saūda Arābija nav gatava atpalikt un vēlas papildināt tās no Ķīnas iegūtās raķetes ar pašas ražotām. Vēl interesantāk ir tas, ka Saūda Arābija jau iepriekš ir paziņojusi, ka gadījumā, ja Irāna izvēlēsies iegūt kodolieročus, tā atbildēs ar to pašu. Jāatzīmē, ka ballistisko raķešu esamību arsenālā principā var uzskatīt par vienu no pirmajiem soļiem kodolieroču iegūšanai. Gluži vienkārši tāpēc, ka daudzas no tām nepieciešamības gadījumā var aprīkot ar kodolgalviņu. Turklāt AP intervētais militāro raķešu tehnoloģiju eksperts Džefrijs Leviss uzsver, ka nopietnas investīcijas ballistisko raķešu jomā bieži ir saistītas arī ar nopietnu kodolieroču iegūšanas apsvēršanu. Šajā gadījumā rodas jautājums, vai Saūda Arābija reālistiski varētu šādus ieročus iegūt un vai Tuvo Austrumu kodolbruņošanās varētu pavadīt pašreizējo trādirīdi ar Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju.