Skaidrs, ka mums būs jādomā par precīzu informācijas novadīšanas veidu, lai mūsu tautiešus lieki nesatrauktu. Lai nebūtu tā, ka tagad [ir] neskaidrība un nevar saprast: viņš atbrauc apciemot ģimeni, saslimst, kas notiek ar viņa slimnīcas rēķinu? Vai vispār slimnīcā viņam sniegs palīdzību? Jā, sniegs, darīs to. Vienkārši cilvēkam tad ir jāuzrāda vai nu sava EVAK karte, vai arī S veidlapa. Un ne cilvēks pats, bet Nacionālais veselības dienests (NVD) kārto pēc tam rēķinu lietas ar to valsti, kurā cilvēks maksā nodokļus.
Respektīvi, pašiem cilvēkiem nebūs jāuztraucas par šīm lietām?
Nē, viņiem nebūs jāuztraucas. Viņiem ir jānodrošinās ar tām pašām kartēm, ko arī mēs izņemam no NVD, braucot uz ārzemēm, kas apliecina apdrošināšanas statusu Latvijā.
Atgādiniet, kāda ir aptuvenā summa, ko var dabūt šādā ceļā?
Mēs varam lēst pēc noteiktām analoģijām, kā tie maksājumi notiek. Latvija maksā par savu pilsoņu ārstēšanu Eiropas Savienībā ik gadu ap 8 miljoniem eiro. Savukārt mēs šobrīd pieprasām rēķinus citām valstīm tikai par 300 tūkstošiem. Un, skaidrojot situāciju, kādēļ tāda disproporcija, vai patiešām mēs tik ļoti atšķirīgus apjomus apkalpojam šeit, tad atbilde bija tāda, ka to vienkārši nepraktizē. Tas nozīmē, ka ģimenes ārstiem ir jāsniedz informācija. Un, protams, tai norēķinu sistēmai ir jābūt iespējami vienkāršai.
Tā ir informēšanas lieta, tas ir viens. Un aktīvāks NVD darbs. Un trešais – šobrīd jau top tāda datu bāze, kurā būs redzams katra ES dalībvalsts pilsoņa statuss attiecībā uz apdrošināšanu. Tai sistēmai būtu jābūt gatavai divu gadu laikā. Tas būtiski uzlabos šo savstarpējo norēķinu kārtību, jo tas ir aktuāli ne tikai Latvijā.