Pēc Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktores Renātes Albergas vārdiem, vardarbība pret skolēniem no citu skolēnu puses Latvijā notiekot regulāri. Ne retāk kā reizi mēnesī VBTAI nododot informāciju par šādiem gadījumiem Valsts policijai, zināja stāstīt Alberga.
Vecākiem, uzzinot par to, ka viņu bērns skolā ir piedzīvojis vardarbību, pēc Albergas domām, jāvēršas policijā.
“Fiziskas vardarbības pakāpi var noteikt policija. Tādēļ nekavējoties jāvēršas policijā. Ļoti rekomendētu šādu vēršanos policijā vecākiem novadīt līdz tādai stadijai, kad rakstveidā ir iesniegta informācija, iesniegums un vecāki ir saņēmuši apliecinājumu, ka šī informācija ir saņemta. Varbūt ne mutiski, bet tiešām dokumentāri, lai izsniedz kopiju viņiem,” atzīmēja Alberga.
Tāpat amatpersona norādīja, ka VBTAI kompetencē ir vērtēt to, ko skola ir vai nav darījusi saistībā ar konfliktsituāciju starp skolēniem. Šo informāciju VBTAI tālāk var nodot vai nu attiecīgajai pašvaldībai, kas nodibinājusi skolu, vai arī Valsts policijai.
Saskaņā ar VBTAI pēdējiem pieejamiem datiem par vardarbību Latvijas skolās, 2017.gadā inspekcija konstatējusi 66 emocionālās un/vai fiziskās vardarbības gadījumus starp vienaudžiem Latvijas izglītības iestādēs, ieskaitot vispārizglītojošās, speciālās, internātskolās u.c.
Savukārt, kā liecina Izglītības kvalitātes valsts dienesta apkopotā informācija par 2016. gadu, no 1020 dienestam uzdotajiem jautājumiem ar vardarbību skolēnu starpā izglītības iestādēs bija saistīti 37 jautājumi.
Vardarbība pret līdzcilvēkiem nav pieņemams veids, kā risināt konfliktu. Tomēr pieaugušie bieži vien aizmirst saviem bērniem iemācīt, ka jebkuru konfliktu var atrisināt ar prātu. Pie kā noved savstarpējo konfliktu risināšana izmantojot fizisku spēku, lasiet nākamnedēļ TVNET rakstu sērijā par vardarbību Latvijas skolās.