Kas notiek ar cilvēka sociālo tīklu profiliem pēc viņa nāves? Visā pasaulē pieaugot sociālo mediju un citu platformu lietotāju skaitam, šis jautājums kļūst arvien aktuālāks. Atsevišķi pētnieki norāda uz nepieciešamību ar likumu noregulēt, kas notiek ar cilvēka datiem pec viņa nāves.
Sociālo tīklu Facebook lieto trešdaļa pasaules iedzīvotāju. Tie ir vairāk nekā 2 miljardi cilvēku, kas ikdienā publicē miljoniem ierakstu, augšuplādē fotogrāfijas un video, sazinās cits ar citu. Visa šī informācija tiek uzglabāta. Šīs cilvēka “pēdas” interneta vidē pēc viņa nāves tiek dēvētas par digitālo mantojumu.
Savukārt cilvēka spēju kontrolēt viņa personīgās informācijas izplatību pēc nāves dēvē par pēcnāves privātumu.
Tā kā pēcnāves privātuma joma ir maz pētīta, arī ekspertu ir ļoti maz. Viena no vispazīstamākajām digitālā mantojuma pētniecēm ir Dr. Edina Harbinja no Birmingemas Astonas Universitātes Lielbritānijā. Martā Harbinja viesosies Latvijā ar publisku lekciju Rīgas Juridiskajā augstskolā tieši par cilvēka spēju un tiesībām rīkoties ar informāciju, kas pēc viņa nāves paliek globālajā tīmeklī.
Pēc Harbinjas domām, cilvēka spēja brīvi rīkoties ar savu fizisko mantu jāpaplašina arī uz tiešsaisti, lai ļautu cilvēkiem lemt, kas notiek ar viņu tiešsaistes “bagātību” (runa ir lielākoties par personas datiem) pēc viņu nāves.
Intervijā portālam TVNET Harbinja atklāja, ka pagaidām pastāv “absolūta nekārtība” un likumdošanas trūkums privātuma politikā pēc personas nāves. Lielākā problēma šobrīd, pēc ekspertes teiktā, ir pieeja digitālajam mantojumam un kā valstis regulē šo pieeju.