Latvija šogad saņēma maksimālo iespējamo vērtējumu Pasaules Bankas sagatavotajā indeksā "Sievietes, bizness un tiesības". Tik augstu rezultātu uzrādīja tikai piecas citas valstis - Beļģija, Dānija, Francija, Luksemburga un Zviedrija.
Pasaules Bankas indeksā vērā ņemti astoņi tiesību aspekti - sieviešu iespēja brīvi pārvietoties, strādāt, saņemt atalgojumu par savu darbu, precēties, dzemdēt bērnus, vadīt uzņēmumus, pārvaldīt savus līdzekļus un saņemt pensiju, kuros visos Latvija ieguva visaugstāko rezultātu.
Tomēr, runājot par dzimumu līdztiesību Rietumu pasaules kontekstā, viskarstākās diskusijas raisās par "wage gap" jeb atšķirībām starp dzimumu saņemto atalgojumu. Tas ir svarīgs rādītājs, jo finansiālā neatkarība un stabilitāte atsaucas uz visām dzīves jomām un dzīves kvalitāti kopumā.
Atšķirību starp to, cik finansiāli nodrošināts ir katrs dzimums, var apskatīt divos veidos. Eiropas Komisija (EK) aprēķina divus rādītājus. Pirmais - cik lielā mērā atšķiras valstī strādājošo vīriešu un sieviešu atalgojums par vienu darba stundu. Latvijā šī atšķirība ir 17%, kas ir nedaudz vairāk par ES vidējo rādītāju 16,2%.
Otrs rādītājs - vispārējā ienākumu atšķirība, ko aprēķina pēc vīriešu un sieviešu gada ieņēmumiem. Šādi rēķinot, jāņem vērā vairāki - galvenokārt sievietēm nelabvēlīgi - apsvērumi: zemāka stundas likme, mazāka nostrādātā slodze (tādās "sieviešu profesijās" kā skolotājas u.tml.) un mazāka nodarbinātība kopumā, piemēram, aiziešana no darba tirgus, lai rūpētos par bērniem vai gados vecākajiem radiniekiem. Šis rādītājs sniedz labāku ieskatu tajā, cik finansiāli neatkarīgas patiesībā ir sievietes. Latvijā vispārējā ienākumu atšķirība starp vīriešiem un sievietēm ir 22,8%, bet ES vidējais rādītājs ir vēl daudz augstāks - 39,6%.