Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Latvijas uzņēmējiem Āzijas tirgi ir jāapgūst nekavējoties (4)

Konference eCOM360: Intervija ar «Philips» pārstāvi
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AFP / Scanpix

Neskatoties uz to, ka Dienvidaustrumāzijas tirgus piedzīvo ļoti strauju ekonomisku izaugsmi, iespēju logs strauji sašaurinās. Ķīnas uzņēmumi šajā pasaules daļā ir jau paspējuši nostiprināties, un pati valsts uzskata Dienvidaustrumāziju par savu ietekmes sfēru, intervijā portālam TVNET norāda uzņēmuma «Philips» Āzijas un Klusā okeāna reģiona e-komercijas direktors Džaspers Knobens. Viņš būs viens no runātājiem konferencē eCOM360, kura norisināsies 15. martā.

«Nav pamata domāt, ka Ķīna savas pozīcijas labprātīgi atdotu un būtu gatava aiziet bez cīņas. Šajā kontekstā iespējas nopelnīt vairāk būtu dažādiem nišas uzņēmumiem. Tomēr arī tam ir nepieciešams atrast partneri, kuram uzticēties un kurš šajos tirgos palīdzētu ienākt,» saka Knobens. Tas ir īpaši svarīgi tāpēc, ka minētais tirgus ir ļoti fragmentēts un tajā pastāv gan daudzas atšķirīgas valodas, gan atšķirīgas kultūras, gan dažādas juridiskas barjeras un maksājumu sistēmas.

Lai gan izaicinājumi, ar kuriem varētu saskarties uzņēmēji, ir atkarīgi no pārstāvētā biznesa veida, tomēr tendence saglabājas kopēja – ir nepieciešams pielāgot biznesa stratēģiju katrai valstij atsevišķi,

saka Knobens.

Tomēr tajā pašā laikā direktors nevēlas atrunāt interesentus reģionā ieguldīt. Viņaprāt, Dienvidaustrumāzijas reģions nākotnē turpinās savu straujo ekonomisko izaugsmi. Šajā pasaules daļā dzīvo jauni iedzīvotāji, kuri ir apveltīti ar garu, kurš ir vērsts uz lielākas labklājības sasniegšanu. Turklāt tiem ir pieeja gan kvalitatīvai izglītībai, gan brīvība no smagnēja birokrātiska aparāta, gan arī pieejas vairāk informācijai nekā jebkad agrāk. Papildus tam reģionā ir novērojama strauja informācijas tehnoloģiju (IT) attīstība, kas ir viens no ekonomiskās izaugsmes priekšnoteikumiem nākotnē. Tas tādēļ, ka pašreizējā izaugsme norisinās laikmetā, kad internets un sociālie tīkli ir pieejami lielākajai valsts iedzīvotāju daļai, apgalvo Knobens.

Intervijas laikā Knobenam tika uzdots arī jautājums par IT izaugsmes ēnas pusi – patērētāju datu nedrošību. Viņš norāda, ka problēma nenoliedzami pastāv, jo atsevišķas kompānijas šai problēmai nepievērš tik lielu uzmanību kā Rietumos. Tomēr tajā pašā laikā šī problēma Dienvidaustrumāzijā nav salīdzināma ar turpat kaimiņos esošo Ķīnu. Viņš arī uzsver, ka vismaz «Philips» ir Eiropas kompānija un ievēro GDPR nosacījumus, neskatoties uz vietu, kur darbojas.

Atbildot uz jautājumu, vai ekonomisko izaugsmi Dienvidaustrumāzijas reģionā varētu traucēt pieaugošā politiskās sāncensība starp ASV un Ķīnu, Knobens uzsver, ka riski nenoliedzami pastāv, taču tam ilgtermiņā nevajadzētu traucēt. Par galveno izaicinājumu direktors uzskata iespējamo ASV un Ķīnas tirdzniecības karu, kura sekas varētu izjust Dienvidaustrumāzijas ekonomika. Tas tāpēc, ka reģionam ar Ķīnu ir ciešas tirdzniecības saites. Vienlaikus pie politiskajiem riskiem var pieskaitīt arī Dienvidaustrumāzijas valstīs notiekošās vēlēšanas.

Atsevišķos gadījumos politiķi var izvēlēties sekot nacionālistiskiem un/vai uz reliģiju fokusētiem kursiem. Šādu spēlētāju nonākšana pie varas varētu izaugsmei traucēt,

pauž Knobens. Visbeidzot, direktors apgalvo, ka Dienvidaustrumāzijas valstis nākotnē saskarsies ar šādiem politiskajiem izaicinājumiem: savstarpējo ekonomisko likumu harmonizācija, lielākas efektivitātes nodrošināšana valdības institūcijās un ekonomiskās infrastruktūras lielāka savietojamība.

Svarīgākais
Uz augšu