Lauku ārstiem atšķirībā no pilsētas ir augstāks atbildības slieksnis, jo viņiem ir mazāk iespēju lūgt padomu kolēģiem – speciālistiem. “Lauku ģimenes ārsti ir izolēti – viņiem ātri, vienatnē jāpieņem atbildīgi lēmumi. Ir jāsniedz palīdzība ārpus darba laika, reizēm arī naktī.
Vienatnē jāstrādā ar atkarību pacientiem, depresīviem cilvēkiem.
Daudz ir smagu, paliatīvu pacientu. Turklāt, lai katru gadu turpinātu mācīties, izmaksas ir augstas,” stāsta asociācijas vadītāja.
Īpaši problemātiski ir pierobežas reģioni, kur ģimenes ārsti vispār negrib strādāt. Vienīgais risinājums – feldšera punkts. Piemēram, Latgalē ir vairāki ciemi, no kuriem līdz feldšerim jāmēro attālums, kas laika ziņā aizņem vairāk nekā diennakti.
Līga Kozlovska uzskata, ka risinājums ir tā sauktais lauku koeficients - papildu samaksa par darbu laukos. “Šāda motivācija tiek izmantota visā pasaulē, piemēram, Lielbritānijā, Portugālē. Viens variants ir sadalīt Latviju zonās, otrs – rēķināt samaksu, ņemot vērā katru kilometru no Rīgas, izņemot reģionu pilsētas.”
Tomēr jāteic, ka arī reģionu pilsētās ir problēmas ar ģimenes ārstiem. Ja ārsts saslimst, aizstājēju nevar atrast mēnešiem ilgi.