Lai arī tiesiski sievietēm Latvijā tiek nodrošinātas tādas pašas tiesības un iespējas kā vīriešiem, tomēr nesenā aptaujā tikai 16% Latvijas iedzīvotāju uzskatīja, ka valstī pastāv pilnīga vienlīdzība. Kāpēc pastāv tik liela atšķirība starp to, kā vajadzētu būt un kā ir patiesībā? Portāls TVNET pēta dzimumu līdztiesības karognesējas Zviedrijas pieredzi un to, kādus ieguvumus valstij nesusi līdztiesības principu īstenošana.
Dzimumu līdztiesība ir viens no Zviedrijas sabiedrības stūrakmeņiem. Tas attiecas ne vien uz līdzvērtīgām iespējām strādāt un nopelnīt, bet arī aizsardzību no vardarbības un iespēju apvienot karjeru ar ģimenes dzīvi.
1974.gadā Zviedrija kļuva par pirmo valsti, kurā maternitātes atvaļinājums tika aizstāts ar bērna kopšanas atvaļinājumu, ko var izmantot jebkurš no vecākiem.
Zviedrijā ir dāsna dzemdību atvaļinājumu un vecāku pabalstu politika - pēc bērna dzimšanas vai adopcijas jaunajiem vecākiem pienākas 480 dienu atvaļinājums. 390 dienas tiek maksāti 80% algas, bet atlikušās 90 dienas - pa 180 kronām (17 eiro) dienā. Taču ir kāds āķis: katram vecākam pienākas 90 atvaļinājuma dienas, ko nevar nodot otram.
Tas nozīmē, ka tēvi pēcdzemdību atvaļinājumā dodas daudz biežāk nekā citur pasaulē. Ja vīrieši neizņem sev pienākošās 90 dienas, tās tiek zaudētas. Šādā veidā valsts cenšas stimulēt vienlīdzīgāku darbu sadalījumu dzimumu starpā - ja jau abi strādā, tad arī mājas darbus un bērnu audzināšanu vajadzētu dalīt līdzīgi.
Fotogrāfs Johans Bavmans zviedru tētu ikdienu iemūžināja atraktīvā fotoprojektā, ar kura palīdzību aicināja citus vīriešus vairāk laika veltīt savu bērnu audzināšanai.