Latvijā pēdējos gados ir bijuši vairāki korupcijas skandāli. Bieži var dzirdēt, ka nav pietiekamu pierādījumu, nav nozieguma sastāva, līdz ar to kriminālprocesi beidzas bez rezultāta. Vai tiešām ir tā, kā apgalvo tiesībsargājošās iestādes, vai tomēr problēma ir pašā izmeklēšanas mehānismā?
Jā, es domāju, ka problēma ir izmeklēšanas mehānismā. Bet par izmeklēšanas mehānismu atbild iestāžu vadītāji. Tātad ir jāskatās, vai nav kādi trūkumi darba organizēšanā konkrētajās iestādēs. Ja šie gadījumi bieži atkārtojas. Un to, ir vai nav, mēs varam secināt, piemēram, no neatkarīgu auditoru vērtējuma. Pastāv vismaz divi šādu auditu veicēji. Viens ir Valsts kontrole, kas jau 2017.gadā savu ziņojumu ir sniegusi. Tas ir publiski pieejams visiem. Otrs, ko varētu minēt, ir “Moneyval” ziņojums. Abos šajos dokumentos ir norādes uz ļoti būtiskiem trūkumiem darba organizēšanā izmeklēšanas iestādēs.
Kas, jūsuprāt, ir galvenais, kas traucē izmeklēt lietas un novest tās līdz galam?
Izpratne par ekonomisko un koruptīvo noziegumu izmeklēšanu un pierādīšanu. Piemēram, Moneyval ziņojums. Tajā ir norādīts, ka
pirmstiesas izmeklētājiem un tiesnešiem nav pārliecības un izpratnes par to, kādi pierādījumi ir nepieciešami šajos smagajos noziegumos.
Tas ir atklājies vairāku lietu analizēšanā un sarunās ar tiesnešiem un prokuroriem. Viņi atzinuši, ka viņiem nav skaidrs, kādam pierādījumu līmenim ir jābūt. Tas parāda izmeklēšanas kvalitāti.
Iepriekš intervijā TVNET Egils Levits izteicās: “Lai pabeigtu kriminālprocesu, nebūt nav jāmēģina aptvert visu, kas ir noticis. Tiesāšanai un notiesāšanai pietiek, ja tiek aptverta tikai viena daļa, kas ir notikusi. Piemēram, kāds ir zadzis. Mums nav jāpierāda visas simts epizodes katru atsevišķi. Var paņemt desmit veikalus vai desmit epizodes un iet tālāk ar šo apsūdzību. Viņš tiek notiesāts par šīm desmit epizodēm, kur tas soda apjoms ir diezgan tuvs tam, ja viņam būtu simts epizodes pierādītas.” Ko jūs domājat par šādu pieeju?