Lai gan Ķīna ir mums vēl ārkārtīgi sveša zeme, latvieši dzīvo arī tur. Viens no šiem piemēriem ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) kultūras un tūrisma pārstāve Ķīnā Marta Ivaninoka-Cjina, kura šajā valstī dzīvo jau vairāk nekā 10 gadus. Sieviete tur nodarbojas ar Latvijas tēla spodrināšanu un pagaidām ir atgriezusies Latvijā, lai piedalītos konferencē eCOM360, kura norisināsies jau 15. martā. Vēloties uzzināt vairāk par viņas pieredzi un Ķīnas kultūru, portāls TVNET aicināja Ivaninoku-Cjinu uz sarunu.
Kā nonācāt Ķīnā?
Tas ir ļoti garš stāsts, taču varu sniegt ārkārtīgi saīsināto versiju. Kā mēs zinām, Latvijā pēc pamatskolas beigšanas ir iespējams izvēlēties: vai nu tu stājies vispārizglītojošā skolā, vai arī skolā ar kādu novirzienu. Ņemot vērā, ka valodas man padodas labāk nekā eksaktās zinātnes un, jau pamatskolu beidzot, runāju tekoši četrās valodās, nolēmu izvēlēties otro variantu un devos mācīties uz Rīgas Kultūru vidusskolu, kur apguvu spāņu un ķīniešu valodu.
Tuvojoties arī vidusskolas beigšanai, tēvs man sniedza ideju par iespēju stāties Āzijas studiju programmā Latvijas Universitātē. Tomēr vēl tajā laikā nebiju līdz galam pārliecināta, vai ķīniešu valoda ir tiešām mans ceļš. Tāpēc 11. klasē nolēmu uz sešām nedēļām doties uz Šanhaju mācīties šīs valodas kursos. Tīri tāpēc, lai paskatītos, vai man patiks. Tur arī nomācījos un sapratu, ka tā nu ir pilsēta, kur es šo valodu varēšu apgūt līdz perfektumam, un tā ir vieta, kura mani ļoti iedvesmo. Atliek tikai paskatīties uz pensionāriem, kuri 5:00 no rīta ar vēdekļiem un zobeniem dejo pilsētas parkā. Mūsējie tajā laikā guļ.