Kopš Lībijas diktatora Muamara Kadafi zvērīgās slepkavības ir pagājuši nu jau vairāk nekā 7 gadi. Valstij vēl arvien nav izdevies atgriezties pie vienotas valdības un miera. Tomēr ir kāds spēlētājs, kurš lūkojas uz Lībiju kā iespēju zemi. Tas ir neviens cits kā mūsu austrumu kaimiņš – Krievija.
Kas pagaidām notiek Lībijā?
Tie no mums, kuri seko līdzi ziņām un notikumiem pasaulē, par Lībiju, iespējams, pēdējo reizi vairāk dzirdēja nu jau tālajā 2011. gadā. Kāpēc minu tieši šo gadu? Tāpēc, ka tā gada 20. oktobrī Lībijas ilglaicīgais diktators Muamars Kadafi, kuru ASV prezidents Ronalds Reigans savulaik nosauca par Tuvo Austrumu «trako suni», tika nogalināts. Turklāt tas notika ārkārtīgi nežēlīgā veidā. Viņu sagūstījušie nemiernieki diktatoru gan sita, gan iedūra anālajā atverē durkli. Pēc tam viņi ļāvuši, lai Kadafi lūdzas žēlastību, un jau pēc brīža izdarījuši nāvējošu šāvienu. Kas ar Lībiju notika pēc tam? Vairums no mums ir dzirdējuši, ka valsts ir iegrimusi pilnīgā anarhistiskā politiskajā haosā un to principā var uzskatīt par «bedri», kuru izmanto migranti no Tuvajiem Austrumiem un Lejpussahāras Āfrikas, lai nokļūtu Eiropā.
Tomēr šī ziņu uzburtā ilūzija ir tikai daļa no patiesības. Īstenībā Lībijā pastāv valdība. Pat vēl vairāk – veselas divas.
Viena no tām atrodas valsts rietumos un ir bāzēta krasta pilsētā Tripolē, bet otra – austrumos un ir bāzētā līdzīgā krasta pilsētā – Baidā (starptautiskajos medijos gan to pazīst kā Tobrukas valdību).