"Grēta piespieda mūs mainīt dzīvi," atzīst viņas tēvs Svante. "Es neko daudz nezināju par klimatu. Mēs sākām to pētīt, lasīt grāmatas - arī viņa tās izlasījusi."
Jaunietes protestus ievēroja starptautiskie mediji, un "Fridays for Future" pasākumi izpletušies visā pasaulē, pulcējot tūkstošiem jauniešu un klimata aktīvistu visā pasaulē. Piektdien streiks notiks arī Latvijā.
Tūnbergas piemēram sekoja jaunieši Lielbritānijā, Austrālijā, Francijā, Vācijā, Īrijā, Polijā un citās valstīs. Skolēni un studenti izgāja demonstrācijās, nosodot politiķu nevēlēšanos cīnīties ar klimata pārmaiņām un pildīt Parīzes klimata līguma mērķus.
Aktīviste pati turpināja streikot katru piektdienu, un viņas regulārajiem protestiem pievienojās arī citi. Taču 15.marta globālais streiks aptvers visus kontinentus un būs lielākais šāda veida pasākums, kas jebkad pieredzēts.
Tūnberga uzstājusies TED konferencē, Pasaules ekonomikas forumā Davosā un ANO klimata samitā.
"Es negribu jūsu cerības. Es negribu, lai esat cerīgi. Es vēlos, lai esat panikā. Gribu, lai katru dienu izjūtat tās pašas bailes, ko es. Un tad es gribu, lai jūs rīkojaties," Davosā sacīja Tūnberga.
Globālā streika priekšvakarā Norvēģijas likumdevēji paziņoja, ka izvirza Tūnbergu prestižajai Nobela Miera prēmijai.
"Mēs esam ierosinājuši Grētu Tūnbergu, jo, ja mēs neko nedarīsim, lai apturētu klimata pārmaiņas, tas būs iemesls kariem, konfliktiem un bēgļiem," ziņu aģentūrai AFP norādīja norvēģu sociālists Fredijs Andrē Ūvstegards.
"Esmu pagodināta un ļoti pateicīga par šo nomināciju," tviterī paziņoja Tūnberga.
Populāra kļuvusi Tūnbergas TED runa, kurā viņa skaidro, kāpēc pagājušā gada augustā sāka protestēt.