Nereti Latvijas sabiedrībā ir dzirdami salīdzinājumi ar kaimiņvalstīm – jau kopš padomju laikiem populārs ir salīdzinājums, ka “Lietuvā ir labāki ceļi”, bet pēdējo gadu laikā aktuāli teikt, ka “lēnīgie igauņi mums kārtīgi aizgājuši priekšā”. Vai tā tik tiešām ir? Portāls TVNET aicināja uz sarunu uzņēmēju Danu Bērtuli, kurš piecus gadus strādājis Igaunijas kompānijā, tieši tādēļ uzņēmējs var iezīmēt atšķirības starp Latviju un Igauniju.
Sarunas sākumā Bērtulis uzsver: “Nevajag demonizēt Latviju un nevajag glorifcēt Igauniju.” Lai arī atšķirības pastāv, taču Igaunijā ir ļoti daudz kas līdzīgs kā Latvijā, piemēram, nodokļu slogs. Ziemeļu kaimiņiem ir augstāka ar nodokli neapliekamā summa, taču nodokļu slogu veido dažādas nodevas - sociālie nodokļi, uzņēmuma ienākumu nodokļi, valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas un vēl citi.
“Tā galvenā atšķirība no Latvijas Igaunijai ir tā, ka tur viss ir digitalizēts. Un tā sistēma ir ļoti efektīva, līdz ar to igauņiem ir zemākas valsts pārvaldes izmaksas. Igaunijā iedzīvotāju skaits ir par trešdaļu mazāks nekā Latvijā, taču valsts budžets ir pat lielāks nekā mums,” stāsta Bērtulis.
Kā vienu no piemēriem uzņēmējs min “e-tervis” jeb Igauņu e-veselības sistēmu. Tajā vienā datubāzē atrodama visa informācija, ieskaitot medicīniskās izziņas informāciju vadītāja apliecībai, zobārsta apmeklējumi, apdrošināšanas kartes, analīzes, visas operācijas, kādas cilvēkam bijušas.
“Tas nozīmē, ka, ejot pie ārsta, pacientam pietiek parādīt ID karti, un jebkurš ārsts sistēmā redz visu nepieciešamo informāciju,” pauž Bērtulis.