Izsmiešana apģērba izmēra un liekā svara dēļ, fiziska vajāšana skolā un ārpus tās, aprunāšana slēgtās grupās interneta vidē. Tie ir tikai daži no vardarbības piemēriem Latvijas skolās. Statistika rāda, ka katrs trešais 15 gadus vecais jaunietis vairākas reizes mēnesī tiek pakļauts mobingam no vienaudžu puses. Tajā pašā laikā vecāki sūdzas, ka skolu vadības nav īpaši ieinteresētas risināt šo problēmu.
(Skolēnu un skolotāju vārdi anonimitātes nolūkos mainīti.)
Kaspars ir 5. klases skolēns. Viņam ir 12 gadi. Pirmos trīs skolas gadus attiecības ar klasesbiedriem bija labas. Taču viss mainījās ceturtajā klasē, kad notika sadalījums pēc mācību virzieniem. Jaunie klasesbiedri ievēroja, ka Kaspars ir atšķirīgs. Zēnam ir liekais svars. Viņi sāka mazo cilvēku par to ķircināt, apsmiet un pazemot.
“Viņš ir spiests stūrī, ir ņemts nost telefons un sists pret zemi, bērns ir skrējis ārā ziemas laikā histērijā, raudot man zvanījis, lai es viņu braucu glābt un savākt no skolas prom. Šādas epizodes ir bijušas vairākas,” izmisusi norāda zēna māte.
Runājot par skolas iesaisti, zēna māte apgalvo, ka nav sajutusi lielu interesi no skolas vadības puses risināt šo situāciju.
Apsmiešana un pazemošana Kaspara klasē sit augstu vilni. Zēns izjūt pastāvīgu emocionālu spiedienu.
“Atkal bija kārtējā ņirgāšanās. Klasē kāds viņu plēsa aiz krekla, sakot: “nu, parādi, kāds tev tur izmērs kreklam? L vai XL?” Vienā brīdī viņš vienkārši pateica: mammu, es vienkārši nevaru izturēt, es vairs negribu dzīvot,” stāsta zēna māte.