Krievijas pieaugošā militārā klātbūtne Venecuēlā ir piesaistījusi plašu starptautisku uzmanību. Vai valsts militārpersonām ir tiesības tur atrasties? Ko Krievija vēlas Venecuēlā panākt?
Kas ir noticis?
Sestdien, 23. martā, pienāca ziņa, ka Krievijas Federācija ir nosūtījusi vairāk nekā 100 militārpersonas, ģenerāli Vasiliju Tonkuškurovu un 35 tonnu kravu uz politiskās krīzes skarto Venecuēlu. Savu klātbūtni tie pamato ar nepieciešamību pārrunāt jautājumus par tehnikas uzturēšanu, apmācību rīkošanu, kā arī militāro stratēģiju.
Krievijas militārā klātbūtne tiek palielināta laikā, kad Venecuēlā norisinās cīņa starp diviem valsts prezidentiem – Huanu Gvaido un Nikolasu Maduro. Abi uzskata viens otru par nelikumīgiem.
Prezidenti arī ir piesaistījuši plašu starptautisku uzmanību. Piemēram, Gvaido pusē jau ir paspējušas nostāties ASV, Eiropas Savienība, Austrālija, Japāna un lielākā daļa Latīņamerikas valstu. Tikmēr Maduro atbalsta Krievija, Ķīna, Irāna, Turcija, Sīrija, Palestīnas autoritāte, Dienvidāfrika un citas Rietumiem nedraudzīgāk noskaņotas valstis.
Krievijas lēmums ir izraisījis kritiku no ASV. Prezidents Donalds Tramps jau ir paspējis brīdināt Krieviju Venecuēlai netuvoties. Savukārt ASV Valsts departaments ir izplatījis preses paziņojumu, kurā Maskavas darbības ir tikušas nosauktas par pretrunu pašas Krievijas un Maduro valdības aicinājumam neiejaukties Venecuēlas iekšējās lietās.