Ceturtdien aprit 70 gadi kopš NATO izveidošanas – tas ir ievērības cienīgs vecums organizācijai, kuru šobrīd veido 29 dalībvalstis. Tomēr nozīmīgās gadadienas svinīgā atzīmēšana, kas Vašingtonā notiek 3. un 4. aprīlī, notiek laikā, kad alianse piedzīvo vienu neērtu situāciju pēc otras, vēsta ietekmīgais ASV starptautisko attiecību izdevums “Foreign Policy”.
Ņemot vērā pašreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa līdzšinējo grūti prognozējamo un pat dīvaino rīcību NATO kontekstā, alianses dalībvalstis nebija drošas vai šāda pasākuma rīkošana vispār ir laba ideja.
Pagājušajā rudenī NATO pieņēma lēmumu pazemināt šā pasākuma nozīmi līdz ārlietu ministru līmenim. Pieeja, protams, laba – nav Trampa, nav liekas drāmas. Tomēr pat bez Trampa šis pasākums sāk arvien vairāk līdzināties jebkam citam, nevis svinībām.
Laikā, kad politikas veidotāji NATO valstu galvaspilsētās jau sāk rakstīt saviem ministriem uzmundrinošas runas, bet pasākuma rīkotāji Vašingtonā izvēlas pasākumam atbilstošāko šampanieti, alianses dalībvalstis pieņēmušas vairākus lēmumus, kas atstāj negatīvu ietekmi uz to vienotību.
“Foreign Policy” pauž viedokli, ka šodien pārāk maz NATO dalībvalstu, ieskaitot ASV, saskata nepieciešamību par prioritāti izvirzīt NATO solidaritātes nodrošināšanu.
Tas savukārt vājina dalībvalstu kopējo spēku pret alianses pretiniekiem un met ēnu uz NATO 70. gadadienu.
Piemēram, Vācija un tās izdevumi aizsardzībai.
Vācijas valdība aptuveni gadu aizstāvēja savu plānu līdz 2024.gadam atvēlēt aizsardzībai 1,5% valsts iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir mazāk par NATO noteikto līmeni 2% no IKP apmērā.