"Bigbank" prognozē nākotni pēc PTAL grozījumu stāšanās spēkā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Šogad vasarā stājoties spēkā grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas būtiski samazinās maksimāli atļautās procentu likmes patēriņa aizdevumiem, Latvijā varētu sarukt nebanku kreditētāju skaits, ceturtdien žurnālistiem sacīja "Bigbank" filiāles Latvijā vadītājs Ģirts Kurmis.

Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā stāsies spēkā 1.jūlijā, un maksimāli atļautā gada procentu likme samazināsies līdz 0,07% dienā jeb no 138% gadā līdz 28% gadā patēriņa aizdevumiem, kas izsniegti uz 30 dienām, un no 278% gadā līdz 54% aizdevumiem, kas izsniegti uz gadu.

"Procentu likmes patēriņa aizdevumiem samazināsies līdz pat piecām reizēm, piemēram, maksimāli iespējamais procentu maksājums 1000 eiro aizdevumam uz gadu samazināsies no 912 eiro līdz 255 eiro. Tas veicinās ilgtermiņā sabalansētas kredītsaistības iedzīvotājiem un īsa termiņa aizdevumus padarīs neizdevīgus aizdevējiem. Tādējādi valstī varētu mazināties ātro aizdevēju skaits, kas šobrīd jau pārsniedz 60 firmu," skaidroja Kurmis.

Viņš uzsvēra, ka šīs regulējuma izmaiņas arī palīdzēs tiem cilvēkiem, kas jau ir iekļuvuši ātro kredītu "vāveres ritenī". "Cilvēki vairs nevarēs ar nelieliem īstermiņa aizdevumiem šķietami risināt savas finanšu problēmas un tās būs jārisina pēc būtības - apvienojot aizdevumus un atmaksājot iekrāto parādu jau par krietni zemāku likmi un ar mazākiem ikmēneša maksājumiem," sacīja Kurmis.

"Bigbank" filiāles Latvijā vadītājs norādīja, ka bankām šīs likuma izmaiņas ne ar ko nedraud, jo banku patēriņa aizdevumu gada procentu likmes jau patlaban ir zemākas, nekā tās būs paredzētas no 1.jūlija.

"Gluži otrādi - sagaidāms ilgtermiņa patēriņa kreditēšanas pieaugums un iespējams, ka līdz pat 20% ātro aizdevēju firmu klientu jeb aptuveni 140 000 cilvēki pārkreditēsies bankās. Savukārt ātrajiem aizdevējiem šī darbība kļūs nerentabla, tie vairs nepiedāvās mēneša kredītus un būs spiesti pāriet uz trīs, sešu, deviņu vai 12 mēnešu kredītiem," stāstīja Kurmis.

Vienlaikus viņš piebilda, ka ar paredzētajām likuma izmaiņām plānots arī ierobežot patēriņa kredītu reklamēšanu. "Likumdevējs ar vienu roku patērētājus pasargā, ierobežojot procentu likmes, bet ar otru roku, ierobežojot reklāmas, liedz iespēju salīdzināt banku piedāvātos patēriņa kredītus, tādējādi mazinot patērētāja informētību," atzina Kurmis.

Savukārt Igaunijas "Bigbank" valdes priekšsēdētājs Martins Lants informēja, ka arī Igaunijā ir ierobežota patēriņa kredītu reklamēšana, taču nosacījumi ir maigāki nekā Latvijā - reklamēšana aizliegta radio un televīzijā, taču tā ir iespējama laikrakstos un internetā.

"Paredzams, ka šīs izmaiņas Latvijā varētu atstāt negatīvu iespaidu uz Latvijas medijiem, jo līdz šim reklāmās ieguldītā nauda tiks novirzīta lielajiem globālajiem reklamētājiem "Facebook" un "Google". Līdz ar to arī iedzīvotājiem kļūs sarežģītāk salīdzināt un izvēlēties labāko piedāvājumu," sacīja Lants.

Viņš arī piebilda, ka maksimālās patēriņa kredītu gada procentu likmes Igaunijā tiek regulētas kopš 2015.gada. Likme tiek pārskatīta reizi pusgadā, ņemot vērā centrālās bankas datus par vidējo patēriņa aizdevumu likmi un reizinot to ar trīs. Pašlaik maksimālā likme ir 60,3%, bet vidējā likme nebanku aizdevējiem ir 40%. Latvijā pēc izmaiņu stāšanās spēkā maksimālā likme varētu būt ap 54% gadā.

"Bigbank" ir Igaunijas kapitāla banka, kas darbojas kopš 1992.gada. Tā specializējas patēriņa kredītu izsniegšanā privātpersonām Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Somijā, Spānijā un Zviedrijā.

Svarīgākais
Uz augšu