10 gadus nepārtraukti amatā esošais Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu 9. aprīļa vēlēšanās Izraēlā saskaras ar milzīgiem izaicinājumiem. Vai politiķa dienas ir skaitītas? Kā vēlēšanu rezultāti varētu ietekmēt valsts attieksmi pret Palestīnas jautājumu?
Kas notiek?
Šodien, 9. aprīlī, norisinās Izraēlas likumdevēja – Kneseta vēlēšanas. Tajās par varas saglabāšanu cīnās Izraēlas līdzšinējais premjerministrs Benjamins Netanjahu, kurš valdības vadītāja amatā atrodas jau no 2009. gada (viņš premjerministra posteni ir ieņēmis arī no 1996.-1999.gadam). Viņš un viņa vadītā Likud partija ir veidojuši salīdzinoši labēju politiku, kurā uzsvars tiek likts uz Izraēlas valsts pārākumu iepretim Palestīnai.
Būtiski, ka Netanjahu gados ir ievērojami pieaugusi gan ebreju apmetņu problēma, gan ar ASV palīdzību notikusi tās nostiprināšanās Jeruzalemē un 1967. gadā okupētajās Golānas augstienēs. Tāpat vēl arvien ir saglabājusies nelokāma pozīcija Gazas sektora jautājumā un Izraēla vēl arvien nevēlas iedrošināt vienotas pārvaldes autoritātes izveidi starp diviem galvenajiem palestīniešu politiskajiem spēkiem - «Hamas» un «Fatah» (2017. gadā tika noslēgta vienošanās par abu organizāciju sadarbību Palestīniešu teritoriju pārvaldei).
Lai gan «Hamas» ir teroristiska organizācija, tomēr tās iesaiste Palestīnas pārvaldē un «Fatah» mērenības spiediens var to mēģināt nedaudz normalizēt. Gluži vienkārši tāpēc, ka stūrī iedzītajam ir ļoti maz ko zaudēt. Turklāt «Hamas» pati ir zināmā mērā signalizējusi, ka varētu būt atvērta dažādiem kompromisiem. Šajā kontekstā nāk prātā organizācijas jaunās hartas pieņemšana 2017. gadā. Tajā ir teikts, ka «Hamas» būtu gatava pieņemt Palestīnu teritorijās, kuras Izraēla okupēja 1967. gadā līdz pilnīgai Palestīnas atbrīvošanai. Iepriekš organizācija sludināja nepieciešamību visu Palestīnu atbrīvot uzreiz. Šķietami maza, tomēr būtiska panākšana pretī.