Apvienotā Karaliste noteikusi 23.maiju par potenciālo EP vēlēšanu datumu, bet uzsvēra, ka valdības nodoms ir izstāties no ES pirms tam, lai šīs vēlēšanas nebūtu jārīko.
Izstājoties no ES, Apvienotā Karaliste būtībā zaudēs 40 gadu garumā kultivētas attiecības un apmēram 750 dažādus starptautiskos līgumus - tirdzniecības līgumus, Eiropola līgumu un tamlīdzīgi.
""Brexit" ir parādījis, kādas neskaidrības saistās ar izstāšanos. Tas izgaismojis konkrētus labumus, ko sniedz būšana vai nebūšana ES dalībvalstij," uzsver Gijots.
"Brexit" nav vienīgais iemesls, kāpēc šī gada EP vēlēšanas būs interesantākas un nozīmīgākas nekā iepriekšējos gadus. Dalībvalstu pilsoņi lielākā mērā gaida Eiropas, nevis nacionāla līmeņa rīcību saistībā ar situācijām, kas saistītas ar globālizāciju - imigrāciju, terorismu, sociālajām problēmām.
Kā norāda domnīcas "Jacques Delors Institute" Briseles biroja direktore Ženevjēva Ponsa, pēc vēlēšanām pārmaiņas gaidāmas arī Eiropas Parlamenta iekšienē. Gaidāms, ka šogad, EP deputātu krēslu skaitam mainoties no 751 uz 705, izjuks lielā koalīcija, ko ilglaicīgi veidojusi Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa (S&D) un Eiropas Tautas partijas (Kristīgie demokrāti) grupa (EPP).
Lai pieņemtu lēmumus, nepieciešams balsu vairākums, tāpēc nāksies meklēt jaunus sabiedrotos - visticamāk, Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupu (ALDE) un Zaļajiem un Eiropas Brīvās apvienības grupu.
Prognozes liecina, ka 2019.gada vēlēšanās nomainīsies aptuveni 60% EP deputātu. Iepriekšējos gados šis rādītājs bija ap 50%. Palielināsies arī radikālākos spēkus pārstāvošo deputātu skaits.