Daļa Lucavsalas ir iecienīta rīdzinieku atpūtas vieta, otra, kur atrodas mazdārziņi... laikam jau arī. Aizaugušajā, daļēji pamestajā dārziņu teritorijā atkritumu ir tik daudz, ka izstāstīt nevar – tas jāredz. Atbildīgajai Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijai situācija ir zināma, bet tā bezspēcībā plāta rokas: trūkst naudas, lai sakoptu teritoriju, turklāt tas ir apburtais loks – vienmēr uzrodas jauni atkritumi. Biedrība, kas cīnās par zaļu Lucavsalu un mazdārziņu kultūras attīstību, saka, ka, iespējams, pašvaldībā kādam ir izdevīgi pateikt, ka teritorija ir degradēta, un pārdot to par milzu naudu.
Lucavsalas ekokopiena vairākus gadus aicina “izglābt Lucavsalu” nomājot kādu dārziņu. Tātad izglābt stūrīti zaļās Rīgas no teorētiskajiem investoriem, kuri “uzbliezīs daudzstāvu monstru”, jo sirds vietā tiem griežas peļņas cipari. Izklausās sirsnīgi. Ne reizi vien entuziasti protestēja pret Lucavsalas mazdārziņu likvidēšanu, aicinot attīstīt citur Eiropā aktuālo mazdārziņu kultūru. Patiesi, šobrīd brīvi pieejamo mazdārziņu skaits sarucis. Lucavsalas vasarotāji saka, ka talko un rūpējas par salu.
Pavasara plikums Lucavsalā atklāj skumju ainu. Lai neteiktu vairāk. Šausmīgu!
Lucavsalu veido divas dažādas pasaules – vienā pusē sakopts parks ar apstādījumiem, gaumīgiem soliņiem, bērnu rotaļu laukumu, peldētavu, akurātiem celiņiem, otrā – aizaudzis mazdārziņu rajons ar celiņu labirintiem, žogiem un dārza būdām.
Jā, dažas mājiņas ir akurātas, jā, daži dārziņi sakopti, bet vairums teritoriju netiek apsaimniekotas - mājiņu vietā gruveši, drazu, stiklu, vecu lupatu, pudeļu kaudzes.
Vienatnē ar velosipēdu mazās “ieliņas” apceļot negribētos, jo drīz vien kļūst skaidrs, ka ar plēvēm un stieplēm aprīkotajās būdās mitinās ļaudis ar “sarežģītu likteni”, kurus redzēt nevar, bet var saost pa gabalu.