Parīzes Dievmātes katedrāles ugunsnelaime ir bēdīga diena mākslai un pasaulei kopumā. Tomēr šis melnais notikums dažiem ir arī iespēja. Viens no tiem ir Francijas prezidents Emanuels Makrons.
Kas ir noticis?
Tiem, kas aktīvi neseko līdzi ziņām, jāpastāsta, ka pirmdien, 15. aprīļa vakarā, Parīzes Dievmātes katedrālē izcēlās milzīgs ugunsgrēks, kurš nopostīja daļu no vēsturiski nozīmīgās augstceltnes. Ugunsgrēkā cieta divas trešdaļas jumta seguma, kā arī daļa no apmēram 800 gadus vecās koka konstrukcijas, taču ugunsdzēsējiem izdevās izglābt gan dievnama galveno celtni, gan abus katedrāles galvenos torņus, gan arī zvanu torni. Saglabāta tika arī ēkā izvietotā mākslas darbu un svētlietu kolekcija.
Kā šī traģēdija palīdz Makronam?
Neskatoties uz to, ka Dievmātes katedrāles postījumi ir milzīgs zaudējums gan Francijai, gan visai Rietumu civilizācijai kopumā, krīzes var būt arī izdevīgas. Turklāt īpaši izdevīgas tās var būt politiķiem, kuri cīnās ar zemiem reitingiem.
Makrons šim apgalvojumam varētu būt izcils piemērs. Jāatceras, ka Francijā pagaidām norisinās tā saucamie dzelteno vestu protesti un viņam atbalsts sabiedrībā ir ārkārtīgi zems (pamatojoties uz Francijas Publiskā institūta aprīlī publicēto aptauju, tas ir nieka 27%).
Savukārt Parīzes Dievmātes katedrāles traģēdija ir ļāvusi Makronam novērst sabiedrības uzmanību no iekšējā saspringuma uz kādu visiem frančiem daudz aktuālāku tēmu – nepieciešamību saglabāt Francijas kā Eiropas sirds mantojumu.